Szwedka pierwszą kobietą, która urodziła dziecko po przeszczepie macicy

Szwedka pierwszą kobietą, która urodziła dziecko po przeszczepie macicy

36-letnia Szwedka została pierwszą kobietą na świecie, która urodziła dziecko po przeszczepie macicy – poinformowało w sobotę medyczne czasopismo „The Lancet”. To przełom w walce z niepłodnością – pisze agencja AFP.

Kobieta, której tożsamości nie ujawniono, na skutek wady genetycznej urodziła się bez macicy; syndrom taki dotyka jedną dziewczynkę na 4,5 tys. Jednak w ubiegłym roku lekarze ze szpitala uniwersyteckiego w Goeteborgu przeszczepili jej narząd od 61-letniej znajomej, która siedem lat wcześniej przeszła menopauzę.

Aby organizm młodej kobiety nie odrzucił macicy, 36-latka musiała przyjmować specjalne leki. Rok po przeszczepie lekarze byli gotowi do wszczepienia jej jednego z zamrożonych zarodków i kobieta zaszła w ciążę.

We wrześniu, w 31. tygodniu, urodziła ona zdrowego chłopca, który ważył prawie 1,8 kg.

Jak podaje „Lancet”, matka wyszła ze szpitala trzy dni po porodzie, a jej synek opuścił oddział noworodkowy siedem dni później. Kobieta i dziecko czują się dobrze.

„Ten sukces zawdzięczamy 10-letnim intensywnym badaniom na zwierzętach, a także szkoleniom chirurgicznym naszego zespołu” – wyjaśnia profesor Mats Braennstroem, specjalista od ginekologii i położnictwa na uniwersytecie w Goeteborgu, który prowadził badania i przyjął poród razem ze swoją żoną, położną.

Sukces „stwarza możliwość leczenia wielu młodych kobiet na całym świecie, które cierpią z powodu niepłodności” – dodaje.

„Pokazaliśmy też, że możliwy jest przeszczep macicy od żyjącej dawczyni, nawet jeśli już przeszła ona menopauzę” – zaznaczył profesor.

Ojciec chłopca w telefonicznym wywiadzie udzielonym agencji AP powiedział, że jego syn „jest fantastyczny”. „Niczym nie różni się od innych dzieci, ale kiedyś będzie miał do opowiedzenia niezłą historię. Będzie mógł czytać artykuły prasowe o swoich narodzinach i dowie się, że był pierwszym dzieckiem na świecie, które urodziło się w ten sposób” – mówił.(PAP)

fot.LisaRigoniPhotography/pixabay.com

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*