Sok pomarańczowy lepszy od kawy

Sok pomarańczowy lepszy od kawy

Jeśli czujesz się zmęczony nie sięgaj po kawę. Zamiast „małej czarnej” wypij szklankę świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego. Badania naukowe pokazują, że ten popularny napój poprawia koncentrację, uwagę i czas reakcji. Co więcej, pozytywny efekt trwa przez wiele godzin. Stwierdzono, że osoby, które wypijają ten sok na śniadanie mają po południu więcej energii niż inni.

W ramach badania uczeni z Uniwersytetu w Reading poddawali przez dwa dni testom umysłowym 24 młodych mężczyzn. Wcześniej serwowali im napoje: pierwszego poranka była to szklanka soku pomarańczowego, drugiego – szklanka zabarwionej i posłodzonej wody, która wyglądem i smakiem przypominała sok pomarańczowy. Po wypiciu prawdziwego soku mężczyźni wypadali lepiej na testach badających uwagę i szybkość reakcji, a sześć godzin później nadal pozostawali mocno skoncentrowani.

Uważa się, że obserwowane pozytywne efekty są wynikiem obecności w soku pomarańczowym dużej ilości flawonoidów – wspomagających zdrowie związków chemicznych, które występują w owocach i warzywach, w tym w owocach cytrusowych i jagodach. Prawdopodobnie poprawiają one przepływ krwi w mózgu i ułatwiają przekaz informacji między komórkami mózgowymi. Wcześniejsze badania wykazały, że sok pomarańczowy jest dobry dla mózgu, ale tylko wtedy, gdy spożywa się go w dużych ilościach przez wiele tygodni. Podczas najnowszego badania odkryto, że korzyści przynosi wypijanie zaledwie 240 ml (małej szklanki ) dziennie.

“Znaczącą poprawę percepcji i czujności obserwowaliśmy przez sześć godzin po wypiciu małej szklanki soku pomarańczowego. Spożywanie bogatego we flawonoidy owocu lub picie wyciśniętego z niego soku jest świetnym porannym tonikiem, który pomaga utrzymać koncentrację i uwagę w szkole lub w pracy” – powiedział jeden z badaczy, dr Daniel Lamport.
Szczegóły badania zostały opublikowane w European Journal of Nutrition.

Dorota Feluś

fot.kerdkanno/pixabay.com

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*