Sok pomarańczowy i pamięć

Sok pomarańczowy i pamięć

Wyniki najnowszego badania daje dużą nadzieję osobom narażonym na demencję, a więc praktycznie każdemu starszemu człowiekowi. Sugerują, że picie szklanki soku pomarańczowego dziennie znacząco obniża ryzyko zapadnięcia na tę poważną chorobę.

Badacze śledzili przez dwie dekady niemal 28 tys. mężczyzn (na początku badania średni wiek uczestników wynosił 51 lat), by ocenić jak na pracę ich mózgów wpływa konsumpcja owoców i warzyw. Co cztery lata każdy uczestnik wypełniał ankietę, której pytania dotyczyły sposobu odżywiania się.

Badacze podzielili respondentów – w oparciu o ilość zjadanych warzyw i owoców – na pięć grup. Ci, którzy trafili do grupy o największej konsumpcji wspomnianych produktów, zjadali dziennie sześć porcji warzyw (osoby zakwalifikowane do grupy o najniższej konsumpcji zjadały dwie porcje). Za porcję uznano 6-uncjowy kubek surowych warzyw lub dwa kubki „zieleniny”. Jeśli chodzi o owoce, to liderzy spożywali trzy porcje dziennie, podczas, gdy uczestnicy zakwalifikowani do grupy o najniższej konsumpcji – pół porcji. W tym przypadku za porcje uznano 6-uncjowy kubek owoców lub pół kubka soku owocowego.

By dowiedzieć się, jak warzywa i owoce wpływały na zdrowie mózgu, badacze przeprowadzili wśród uczestników testy sprawdzające myślenie i zdolności pamięciowe, gdy ich średnia wieku wynosiła 73 lata. Odkryli, że u panów, którzy wypijali małą szklankę soku pomarańczowego dziennie, prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z zapamiętywaniem było aż o 47 proc. niższe niż u mężczyzn, którzy takiego soku nie pili lub pili go rzadziej niż raz w miesiącu.

Zaniki pamięci, trudności w rozumieniu, koncentracji uwagi i epizody chaotycznego myślenia mogą być wczesnymi sygnałami spadku zdolności umysłowych, który ostatecznie prowadzi do zagrażającej życiu demencji. Według szacunków ekspertów, na świecie na tę chorobę cierpi około 47 mln ludzi, z czego 5 mln – w Stanach Zjednoczonych. Aktualnie nie ma na nią lekarstwa, choć naukowcy szukają go od wielu lat.

Wyniki najnowszego badania potwierdzają wagę zdrowego odżywiania się w zapobieganiu degeneracji mózgu, do którego dochodzi z wielkiem. Owoce i warzywa są bogate w witaminy i składniki odżywcze, w tym antyoksydanty, które pomagają chronić mózg przed gromadzeniem się w nim niepożądanych cząsteczek. Poza tym poprawiają ukrwienie mózgu.

Główny autor badania, dr Changzheng Yuan, powiedział, że długoterminowe spożywanie warzyw, owoców i soku pomarańczowego „może być korzystne” dla podtrzymania funkcji kognitywnych. O wynikach badania można poczytać szerzej w prestiżowym magazynie ,,Neurology”.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

 

fot.pixabay.com

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*