Serce nie lubi leków NSAIDs

fot.freestocks.org/pexels.com

fot.freestocks.org/pexels.com

Przyjmowanie leków z grupy niesteroidowych środków przeciwzapalnych (NSAIDs) – które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – w trakcie przeziębienia lub grypy może zwiększyć ryzyko zawału serca. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Tajwanu po przeanalizowaniu danych pochodzących od 9793 pacjentów hospitalizowanych z powodu zawału serca.

Badacze porównywali indywidualne ryzyko zawału serca z upływem czasu, sprawdzali, kiedy pacjenci chorowali na przeziębienie lub grypę i notowali, kiedy przyjmowali oni leki z grupy NSAIDs. Odkryli, że u osób, które przyjmowały leki NSAIDs w trakcie przeziębienia lub grypy, ryzyko zawału serca było 3,4 razy wyższe. Gdy pacjentom podawano takie środki dożylnie w szpitalu, ryzyko zawału serca było aż siedmiokrotnie wyższe.

W trakcie badania odkryto również, że ryzyko zawału serca wśród pacjentów objętych badaniem było 2,7 razy wyższe u tych, którzy dodatkowo cierpieli na chorobę układu oddechowego, ale nie przyjmowały leków typu NSAIDs. Zaskakujące było to, że ryzyko zawału serca było 1,5 razy wyższe wśród pacjentów, którzy przyjmowali leki typu NSAIDs, a nie mieli grypy ani nie byli przeziębieni.

Do preparatów z grupy NSAIDs należą w USA m.in.: aspiryna, celecoxib (Celebrex), diclofenac (Cambia, Cataflam, Voltaren-XR, Zipsor, Zorvolex), diflunisal (Dolobid – już wycofany z użytku), etodolac (Lodine – wycofany z użytku), ibuprofen (Motrin, Advil) i indomethacin (Indocin).

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*