Zawał z powodu seksu? To możliwe

Seks i ćwiczenia mogą prowadzić do ataku serca, szczególnie u osób starszych, mało aktywnych fizycznie – ostrzegają naukowcy z Tufts Medical Center w Bostonie.

Dr. Issa Dahabreh z  centrum medycznego w Bostonie w wydanym w śodę medycznym periodyku Journal of the American Medical Association omawia 14 niezależnych badań przeprowadzonych na grupie 6 tys. pacjentów. Koncentrowały sie one na stwierdzeniu, co osoby, które przeszły zawał serca, robiły godzinę lub dwie przed jego wystąpieniem.

Jak się okazało intensywny wysiłek fizyczny był najczęstszą z podawanych czynności. Według autorów badań u osób, które z reguły nie ćwiczą raptowana nadaktywność fizyczna aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko zawału. Nie wskazano bezpośredniego powiązania z seksem i problemami sercowymi, jednak jak twierdzą naukowcy, im więcej ćwiczysz, tym lepszy seks i mniejsze zagrożenia zdrowotne.

„Regularne ćwiczenia to gwarancja zachowania długiej i satysfakcjonującej aktywności seksualnej” – mówi Mercedes Carnethon z prestiżowej szkoly medycznej uniwersytetu Northwestern koło Chicago.

 Badania przeprowadzono na pacjentach powyżej 57 roku życia.

MB

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*