Zdrowe i sycące przekąski

Zdrowe i sycące przekąski

Żeby zdrowym być

Pojawienie się uczucia głodu między głównymi posiłkami często nie pozwala skupić się na realizacji zadań, które przed nami stoją, czy to w pracy, w domu, czy na boisku sportowym lub w klubie. W takich momentach szczególnie mocno kusi paczka chipsów, ciastko czy cukierek. Jednak spożycie takiego produktu przynosi ulgę na chwilę. Po krótkim czasie znów czujemy się głodni i zmęczeni. Na szczęście, jest na to sposób. Wystarczy tylko nieco wcześniej zaplanować zdrową i sycącą przekąskę. Według uznanych dietetyków najlepiej, by miała ona niski indeks glikemiczny, ponieważ jej spożycie: pozwoli utrzymać ilość cukru we krwi w ciągu dnia na stałym poziomie, sprawi, że organizm będzie pracował bardziej wydajnie (niż po dostarczeniu mu przekąski słodkiej i tłustej), a ponadto poprawi samopoczucie.

Hummus z orzeszkami pinii i oliwy z oliwek fot. Reutc/Wikimedia

Hummus z orzeszkami pinii i oliwy z oliwek fot. Reutc/Wikimedia

Oto przykłady najlepszych sycących przekąsek:

1. Kromka chleba typu pumpernikiel

Oczywiście, nie musi to być ten właśnie rodzaj pieczywa, równie dobrym będzie kromka chleba pełnoziarnistego. Dobrze jest posmarować ją masłem migdałowym, sezamowym lub orzechowym (świeże masło tego typu można znaleźć np. w Whole Foods).

2. Groch, fasola i soczewica

Dzięki wysokiej zawartości błonnika powyższe produkty sprawiają, że czujemy się nacyceni przez długi czas. Można je dodać do sałaty. Można także zrobić szybko salsę – mieszając czarną lub czerwoną fasolę z kukurydzą z puszki, pokrojonym pomidorem i cebulką – i zaserwować ją na kawałkach pszennego chleba typu pita

3. Otręby

By uniknąć posmaku tektury można zmieszać je z garścią  świeżych owoców leśnych, typu malina lub jagoda, i mlekiem.

4. Orzechy

Najbardziej wartościowe wydają się migdały, które są  bogatym źródłem wapna i żelaza, a także magnezu. Nie należy jednak przesadzać z ilością, bowiem zawierają sporo tłuszczu (mimo iż jest to tłuszcz zdrowy). Doskonałą przekąską będzie garść migdałów z jogurtem greckim.
5. Kukurydza

Mimo ostatnich nie najlepszych notowań, dietetycy przypominają, że warzywo to, spożywane w postaci nierozdrobnionej przynosi wiele korzyści organizmowi – jest dobrym źródłem białka, błonnika i witaminy C. Można ją dodawać do sałaty i salsy.

6. Hummus

Świetnie nadaje się z chlebem typu pita (z pszenicy), kawałkami świeżych warzyw (marchewka, zielony seler), a nawet owocami.

Dorota Feluś

Categories: Zdrowie

Comments

  1. mona
    mona 24 czerwca, 2014, 13:59

    „7. Polskie snaki
    Małe, pożywne, idealne do schrupania i mały głód…tylko niestety nie za tanie :(„

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*