Raport: Amerykanie na bakier ze zdrowiem

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych chorują częściej i umierają wcześniej niż obywatele 16 najbardziej rozwiniętych krajów na świecie – wynika z najnowszego raportu National Academy of Sciences. Mimo, iż Amerykanie na ochronę zdrowia wydają najwięcej na świecie, częściej niż inne narody umierają z powodu otyłości i chorób serca.

fot. Tibor Végh/ Nadwaga i związane z nią schorzenia są poważnym problemem w amerykańskim społeczeństwie

Naukowcy z National Academy of Sciences w Waszyngtonie przeanalizowali dane z 16 wysoko rozwiniętych krajów (Australia, Kanada, Japonia i 13 państwa Europy Zachodniej), biorąc pod uwagę szereg różnych czynników mających związek ze zdrowiem oraz ich wpływ na długość i jakość mieszkańców.  Amerykanie najgorzej wypadli  w dziewięciu obszarach: wysokiej śmiertelności noworodków; odsetku zranień i zabójstw;  liczbie ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym HIV i AIDS; śmiertelności osób uzależnionych od narkotyków i leków; nadwadze i cukrzycy, chorobach płuc, schorzeniach kardiologicznych oraz pod względem liczby osób upośledzonych. Każdy z tych problemów znacznie częściej dotyka mieszkańców USA niż innych krajów.

Niezdrowy, mało aktywny tryb życia, niedostateczny dostęp do służby zdrowia ora powszechny dostęp do broni palnej sprawiają, że Amerykanie w porównaniu z mieszkańcami innych wysoko rozwiniętych krajów chorują częściej i wcześniej umierają.

Mieszkańcy USA są na bakier ze zdrowiem, mimo że wydają najwięcej na służbę zdrowia. Przeciętny Amerykanin na ten cel wydaje blisko 9 tys. dolarów. Tak duże wydatki i słabe rezultaty związane są w duże mierze z wysokimi kosztami usług medycznych w Stanach Zjednoczonych.

Wyniki opublikowanego w środę raportu zaszokowały pod wieloma względami naukowców z amerykańskiej Akademii Nauk. „Tragedią nie jest to, że USA przegrywają z innymi krajami, ale fakt, że Amerykanie chorują i umierają częściej i wcześniej niż mieszkańców innych krajów wysoko rozwiniętych” – mówi jeden ze współautorów badania, doktor Steven Woolf.

Comments

 1. Katarzyna
  Katarzyna 11 stycznia, 2013, 18:13

  Wow ale nowina,przeciez to każdy wie juz

  Reply this comment
 2. kicia
  kicia 11 stycznia, 2013, 19:38

  jak te czasy sie zmieniaja, a jeszcze nie tak dawno ( no moze jeszcze dawniej) bylo zupelnie odwrotnie – czyzby to byl tzw. progres :)? – zmodyfikowana genetycznie zywnosc, to glowny winowajca,chyba mam racje?

  Reply this comment
 3. Katarzyna
  Katarzyna 12 stycznia, 2013, 07:33

  Kicia to tez,ale co drugi chciałby być chudy nic nierobiac,nieruszaja sie a wystarczy trochę pocwiczyc

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*