Przyjaciele chronią nasze zdrowie

Przyjaciele chronią nasze zdrowie

Im więcej czasu mężczyźni spędzają z przyjaciółmi, gdy są dziećmi i nastolatkami, tym lepszym zdrowiem cieszą się w życiu dorosłym. Do takiego wniosku doszli uczeni, którzy przeanalizowali dane z badania, którym objęto 267 młodych chłopców z Pittsburgha: 56 proc. z nich miało czarny kolor skóry, a reszta – biały kolor skóry.

Rodzice chłopców raportowali, ile czasu ich synowie spędzali z przyjaciółmi w ciągu przeciętnego tygodnia, zaczynając, gdy chłopcy mieli 6 lat, a kończąc, gdy osiągnęli wiek 16 lat. Analiza wykazała, że im więcej czasu chłopcy spędzali z przyjaciółmi, tym lepsze mieli ciśnienie krwi i wskaźnik masy ciała w wieku 32 lat. Na zależność tę nie miał wpływu kolor skóry.

Dr Jenny Cundiff z Texas Tech University powiedziała, że wynik sugeruje, iż nasze wczesne życie towarzyskie wywiera pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, gdy jesteśmy dorośli. – Liczą się nie tylko nasi opiekunowie czy okoliczności finansowe, ale nasi przyjaciele, którzy zdają się być czynnikiem chroniącym nasze zdrowie – powiedziała uczona.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

fot.Pexels.com

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*