Przetworzony pokarm wywołuje raka

Przetworzony pokarm wywołuje raka

Przetworzony pokarm, w tym słodkie płatki śniadaniowe, panierowane kawałki kurczaka (chicken nuggets), pizza i pokrojony chleb, zwiększają ryzyko rozwoju raka.

W niektórych krajach rozwiniętych fast foody i gotowe posiłki stanowią 50 proc. diety przeciętnej osoby, co – zdaniem naukowców z Francji i Brazylii – przyczynia się do wzrostu zachorowań na raka.

Zespoły z Sorbony w Paryżu i University of Sao Paulo odkryły, że 10-procentowy wzrost spożycia przetworzonego pokarmu wiąże się ściśle z 12-procentowym wzrostem ryzyka choroby nowotworowej (i 11-procentowym wzrostem ryzyka rozwoju raka piersi).

Naukowcy stwierdzili przy okazji, że ci, którzy jedli więcej przetworzonych pokarmów, wykazywali tendencje do siedzącego trybu życia i palenia papierosów.

Wyniki, opublikowane w British Medical Journal, zostały oparte na sondażu 104 980 zdrowych dorosłych Francuzów w wieku średnio 43 lat. W jego ramach badano spożycie przez uczestników 3300 różnych produktów, które zostały pogrupowane według stopnia przetworzenia. Uczestników proszono następnie o zgłoszenie diagnozy nowotworowej, którą potwierdzono w ich kartach zdrowia.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

fot.ponce_photography/pixabay.com

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*