Przeciwutleniacze mogą zaszkodzić zamiast pomóc na raka?

Przeciwutleniacze mogą zaszkodzić zamiast pomóc na raka?

Witaminy-przeciwutleniacze, zwalczające wolne rodniki, zawsze uważane były za potężną broń przeciwko rakowi, choć  niektóre badania wykazały, że duże dawki przyjmowane przez palaczy mogą zwiększać ryzyko raka płuc. Wyniki nowego badania pomagają częściowo wyjaśnić ten paradoks.

fot.PAP/EPA

fot.PAP/EPA

Badacze w Szwecji podawali przeciwutleniacze myszom z rakiem płuc we wczesnym stadium rozwoju i zaobserwowali, że nowotwory szybko uzłośliwiły się i spowodowały śmierć w dwukrotnie  krótszym czasie niż u gryzoni, które nie otrzymały substancji zwalczających wolne rodniki. Uczeni z Uniwersytet w Goteborgu stwierdzili, że dodatkowe witaminy zablokowaly naturalne mechanizmy broniące organizm przed rakiem.

Naukowcy podkreślają jednak, że nie mogą dokonywać oficjalnych rekomendacji w oparciu o wyniki badań na myszach. Równocześnie zwracacją uwagę, że uzyskane przez nich rezultaty wspierają wcześniejsze obserwacje oraz ostrzeżenia przed zażywaniem przeciwutleniaczy przez osoby, które są bardziej niż normalna populacja narażone na raka, jak np. palacze

Ponadto, badacze szwedzcy wskazują też, że ich badanie nie weryfikowało, czy przeciwutleniacze zapobiegają rakowi, a tylko sprawdzało ich wpływ na organizm, w którym już był obecny nowotwór.

Alicja Otap

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*