Przeciw zaparciom

Żeby zdrowym być

Dorota Feluś

 

 

Jedną z największych bolączek podróży i wakacji jest zaparcie, potocznie zwane zatwardzeniem lub obstrukcją. A, jak wiadomo, regularne wypróżnianie się jest niezmiernie ważne dla naszego zdrowia, bowiem ma bezpośredni wpływ na poziom energii, nastrój i efektywność naszych poczynań.

Poniżej podajemy rozwiązania, które z pewnością pomogą zwiększyć efektywność pracy naszych jelit.

Sięgaj po produkty bogate w błonnik

Jedną z przyczyn zatwardzenia lub pojawienia się problemów z wypróżnieniem jest fakt, że nie spożywamy wystarczająco dużo błonnika. Dobrze jest dostarczać organizmowi każdego dnia co najmniej 25 gramów. Przed podróżą czy wakacjami należy zwiększyć tę ilość do 35 i więcej gramów. Osoby, które zwyczajowo nie konsumują produktów bogatych w błonnik, powinny zwiększać jego ilość powoli i stopniowo. W przeciwnym razie mogą wystąpić u nich silne wzdęcia i złe samopoczucie. Najważniejsze, by dzień zaczynać od śniadania zawierającego produkty bogate w błonnik, takie jak owoce, płatki z otrębami, owsianka. W uniknięciu zatwardzenia pomagają szczególnie owoce. Należy spożywać minimum trzy porcje dziennie.

Nawadniaj organizm

Podróże mogą wywoływać odwodnienie organizmu – zwłaszcza wielogodzinne loty samolotem. To z kolei może sprawić, że kał stanie się suchy i twardy, i zatwardzenie gotowe. By zmiękczyć stolec i utrzymać regularne wypróżnienie należy pić dużo wody. Jeśli chodzi o jej ilość, to mówi się, że idealnie jest wypijać tyle, ile wynosi ilość uncji równa ciężarowi ciała w funtach podzielona przez dwa – np. przy wadze 160 funtów należy wypijać minimum 80 uncji wody. Woda nie tylko zmiękczy kał, ale sprawi, że układ trawienny będzie „czysty” i zdrowy.

Ruszaj się

W uniknięciu zatwardzenia pomoże regularny wysiłek fizyczny. Ćwiczenia pozytywnie wpływają na zmniejszenie czasu przechodzenia pożywienia przez jelito grube oraz podtrzymanie ruchu robaczkowego jelita. Co więcej, przy wykonywaniu ćwiczeń aerobikowych i na kręgosłup (zwłaszcza ćwiczeń na mięśnie brzucha) dochodzi do napinania mięśni, a to pomaga w szybszym przesuwaniu się kału.

Głęboko oddychaj

Uniknąć zatwardzenia na pewno pomoże znalezienie czasu każdego dnia na sesję głębokiego oddychania. Głębokie oddechy są formą masażu mięśni brzucha. Pomagają także napinać i rozluźniać mięśnie w jelitach. To w rezultacie zwiększa szanse na wypróżnienie.

Probiotyki

Gdy zawiodą powyższe rady, a ty nadal będziesz zatwardzony/zatwardzona, czas pomyśleć o suplementach diety w postaci probiotyków, czyli szczepów żywych bakterii, które występują naturalnie w przewodzie pokarmowym. Uzupełnienie diety o probiotyki wspomoże trawienie, co z kolei może pomóc uniknąć zatwardzenia. Probiotyki znajdują się w dużych ilościach np. w kapuście kiszonej i karczochach. Ale w czasie podróży produkty te trudno wprowadzać do diety. W zamian można zabrać ze sobą na wakacje probiotyki w kapsułkach czy w proszku. Eksperci zalecają Align i Accuflorę.

Comments

 1. marcin
  marcin 19 maja, 2013, 10:41

  Ja trafiłem ostatnio na dość drogi ale bardzo skuteczny środek przeciw zaparciom. Jest dostępny bez recepty i można go zamówić . Nazywa się on Digest It, a polecili mi go znajomi z Anglii, których poznałem na zeszłorocznym wyjeździe do Tunezji. Jest on u nich bardzo popularny, a dzięki internetowi, stał się dostępny również u nas. Odkąd go stosuje moje problemy zniknęły jak ręką odjął i nie żałuję wydanych na niego pieniędzy.

  Reply this comment
 2. Ania
  Ania 3 sierpnia, 2013, 03:33

  po co kupować coś co drogie. ja przy problemach z zaparciami kupuję w aptece czopki Evaqu. są proste w użyciu, skuteczne i na efekt nie trzeba długo czekać. poza tym nie są drogie a to tez ważne.

  Reply this comment
  • Zosia
   Zosia 6 listopada, 2013, 02:51

   tyle, że niebawem twoje jelita bez czopka nie będą się oczyszczać. Czopek to wyjście awaryjne

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*