Probiotyki dobre na mózg

fot.PeteLinforth/pixabay.com

fot.PeteLinforth/pixabay.com

Nowe badanie przeprowadzone w Iranie wskazuje na to, że probiotyki mogą poprawić funkcje poznawcze u pacjentów z alzheimerem. Badacze z Kashan University of Medical Sciences i Islamic Azad University w Teheranie podali, że dzienna dawka probiotyków – bakterii Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium lactis – przyjmowana przez 12 tygodni sprawiła, że pacjenci cierpiący na alzheimera zdecydowanie lepiej wypadli na testach badających zdolności poznawcze niż pacjenci, którzy nie przyjmowali rzeczonych bakterii.

Wcześniejsze badania wykazały, że probiotyki mogą poprawić pamięć i zdolność uczenia się u myszy, a także zmniejszają lęk i depresję u zwierząt, ale eksperyment irański jest pierwszym, w którym zademonstrowano korzyści u ludzi. Na poczet randomizowanego i podwójnie ślepego badania klinicznego naukowcy wybrali 52 osoby obu płci w wieku od 60 do 95 lat – wszyscy ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera. Połowa uczestników otrzymywała dziennie 200 ml mleka wzbogaconego o cztery probiotyczne bakterie. Reszcie podawano czyste mleko.

Na początku eksperymentu i po 12 tygodniach jego trwania badacze pobrali od uczestników próbki krwi oraz przetestowali ich funkcje poznawcze. Stwierdzili, że wśród pacjentów, którzy przyjmowali probiotyki, znacznie poprawiła się pamięć i zdolność uczenia się w porównaniu z pacjentami, którzy pili czyste mleko.

To bardzo dobra wiadomość. Potwierdza bowiem krążące od dłuższego czasu hipotezy o tym, że flora jelitowa może mieć duże znaczenie dla zdrowia psychicznego i że probiotyki mogą być korzystne dla funkcji poznawczych. Wcześniejsze badania dowiodły, że probiotyki mogą chronić przed zespołem drażliwego jelita, alergiami, przeziębieniami, egzemą, próchnicą zębów, stanami zapalnymi jelit i chorobami przyzębia.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

Categories: Zdrowie
Tags: mózg, zdrowie

Comments

  1. Piotr
    Piotr 11 grudnia, 2016, 10:13

    Dobre wiadomości 🙂

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*