Owoce przeciw cukrzycy

Owoce przeciw cukrzycy

Żeby zdrowym być

Jagody, winogrona i jabłka mogą obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, ale tylko wtedy, kiedy są zjadane w całości, a nie w postaci soku. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Harvard School of Public Health, opierając się na zakrojonym na szeroką skalę badaniu.

fot. Ionutzmovie/Wikimedia

fot. Ionutzmovie/Wikimedia

Było to zarazem pierwsze badanie, którego celem było stwierdzenie wpływu konkretnych owoców na zapadalność na powyższe schorzenie. Zespół uczonych analizował wpływ całkowitej konsumpcji owoców oraz wpływ spożywania różnorodnych owoców – w tym winogron lub rodzynek, brzoskiwń, śliwek lub moreli, suszonych śliwek, bananów, kantalupy, jabłek lub gruszek, pomarańczy, grejpfrutów, truskawek i jagód – na zdrowie. Badano także konsumpcję soków z pomarańczy, grejpfrutów i jabłek oraz innych owoców. Dane do analizy pochodziły od ponad 187 tys. lekarzy, którzy gromadzili je od swoich pacjentów w ramach trzech wieloletnich badań. Żaden z uczestników, w momencie przystąpienia do badań, nie cierpiał na żadną z poważnych chorób chronicznych. Zespół harwardzki odkrył, że prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2 u osób, które spożywały co najmniej dwie porcje jagód, winogron i jabłek tygodniowo było o 23 proc. niższe niż u uczestników badań, którzy konsumowali mniej niż jedną porcję owoców na miesiąc. U tych, którzy pili jedną lub dwie porcje soku owocowego dziennie, stwierdzono wzrost prawdopodobieństwa rozwoju cukrzycy typu 2 aż o 21 procent.

Interesującym jest to, że porzucenie soku owocowego na rzecz całych owoców obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 co najmniej o 7 procent.

Odkrycie można uzasadnić w sposób logiczny. Między owocem a sokiem owocowym jest ogromna różnica. Sok owocowy jest źródłem skoncentrowanego cukru, który może prowadzić do insulinoodporności i nadwagi, zwłaszcza wtedy, gdy spożywany jest w dużych ilościach.

Inną skuteczną taktyką prowadzącą do obniżenia ryzyka jest unikanie produktów o wysokim wskaźniku glikemicznym, który wskazuje jak szybko organizm przetwarza zawarte w produkcie węglowodany w glukozę, prowokując odpowiedź insulinową. Z pewnością pomoże także redukcja lub eliminacja napojów alkoholowych. Kalorie pochodzące z alkoholu organizm spala natychmiast, zwiększając prawdopodobieństwo, że te pochodzące ze skonsumowanego wraz z nim pożywienia zostaną zmagazynowane w postaci tkanki tłuszczowej.

Dorota Feluś

Categories: Zdrowie
Tags: cukrzyca, owoce

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*