Owoce na zdrowie

Owoce na zdrowie

Naukowcy z Harvard School of Public Health analizowali wpływ całkowitej konsumpcji owoców oraz wpływ spożywania różnorodnych owoców, w tym winogron lub rodzynek, brzoskwiń, śliwek lub moreli, śliwek suszonych, bananów, kantalupy, jabłek lub gruszek, pomarańczy, grejpfrutów, truskawek i jagód, na zdrowie. Badali także konsumpcję soków z pomarańczy, grejpfrutów i jabłek oraz innych owoców.

Dane do analizy pochodziły od ponad 187 tys. lekarzy, którzy gromadzili je od swoich pacjentów w ramach trzech wieloletnich badań. Żaden z uczestników, w momencie przystąpienia do badań, nie cierpiał na żadną z poważnych chorób chronicznych.

Uczeni odkryli, że prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2 u osobników, którzy spożywali co najmniej dwie porcie jagód, winogron i jabłek tygodniowo było o 23 proc. niższe niż u uczestników badań, którzy konsumowali mniej niż jedną porcję owoców na miesiąc. U tych, którzy pili jedną lub dwie porcje soku owocowego dziennie stwierdzono wzrost prawdopodobieństwa rozwoju cukrzycy typu 2 aż o 21 proc. Interesującym jest to, że porzucenie soku owocowego na rzecz całych owoców obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 co najmniej o 7 proc.

Odkrycie można uzasadnić w sposób logiczny. Między owocem a sokiem owocowym jest ogromna różnica. Sok owocowy jest źródłem skoncentrowanego cukru, który może prowadzić do insulinoodporności i nadwagi, zwłaszcza wtedy, gdy spożywany jest w dużych ilościach.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

 

fot.Trang Doan/Pexels

Categories: Zdrowie
Tags: owoce, porady, zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*