Oreo bardziej uzależniające niż kokaina?

Oreo bardziej uzależniające niż kokaina?

 Jeśli lubisz ciasteczka “Oreo” i trudno ci je przestać jeść, to zwróć uwagę na wyniki najnowszego badania.

fot. Evan-Amos/Wikimedia

fot. Evan-Amos/Wikimedia

Raport z badania naukowego stwierdza, że ciasteczka “Oreo” są w takim samym stopniu uzależniające jak kokaina.

Naukowcy z Connecticut College laboratoryjnie zbadali szczury i zaobserwowali, że po zjedzeniu ciasteczek “Oreo” w mózgowych ośrodkach przyjemności tych zwierząt pobudzonych zostało więcej neuronów niż po narkotykach.

Badacze uważają, iż jedzenie przysmaków o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu stymuluje tak samo mózg, jak narkotyki.

Do wyników badania odniosła się krytycznie organizacja Center of Consumer Freedom, która twierdzi, że reprezentuje interesy konsumentów, ale opłacana jest przez przemysł spożywczy i producentów napojów o wysokiej zawartości cukru.

CCF utrzymuje, że uzależnienie od jedzenia nie istnieje. Organizacja argumentuje, że brak jakiegoś rodzaju żywności, czy napoju nie powoduje tak – jak narkotyki – objawów odstawienia. Można się z tym spierać, ponieważ istnieją naukowe dowody na głód cukru, tłuszczu, różnych dodatków smakowych i konserwantów. Głównym argumentem CCF jest to, że nikt ani nie rabuje, ani nie zabija z braku konkretnego pożywienia czy napoju.

Badanie zostało przeprowadzone w Connecticut College przez zespół naukowy profesora psychologii Josepha Schroedera, szefa programu neurologiczno-behawioralnego na tej uczelni.

(ao)

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*