Oczyszczanie sokiem

Żeby zdrowym być

Choć nasz organizm wyposażony jest w zaawansowany, oparty na skomplikowanych procesach system, który utrzymuje układ pokarmowy w zdrowiu – zwłaszcza gdy wspiera go wartościowa dieta, regularny wysiłek fizyczny i inne zdrowe nawyki – wiele osób wciąż wykazuje duże zainteresowanie „oczyszczaniem z zewnątrz”.

fot. Food Thinkers/Flickr.jpg

fot. Food Thinkers/Flickr.jpg

Ostatnim krzykiem mody są kuracje oczyszczające oparte na sokach. Jak twierdzą, jednak, uznani eksperci, kupowanie gotowych produktów jest ogromną stratą pieniędzy. Jeszcze gorzej jest decydować się na uczestnictwo w płatnych, ale wielce podejrzanych programach oczyszczania, oferowanych w internecie. Tym, którzy bardzo chcą wspomóc organizm dr Andrew Weil zaleca głodówkę opartą na sokach i sproszkowanym nasieniu babki płesznika (w jęz. angielskim psyllium seed husks), który działa przeczyszczająco. Podany doustnie niestrawiony przechodzi do dalszych odcinków jelita, powodując silne pęcznienie treści i pobudzając perystaltykę (działanie następuje po 12-24 godzinach lub nawet później). Jest tak delikatny, że podaje się go nawet niemowlętom. Dr Weil zaleca kurację jednodniową lub weekendową, która jest niezwykle prosta w realizacji.

Sok – należy wypijać co najmniej cztery 8-12 — uncjowe szklanki soku dziennie plus co najmniej cztery 8-uncjowe szklanki wody. Można pić również niesłodzoną herbatę ziołową. Najlepiej przygotowywać sok samodzielnie z organicznie wyhodowanych owoców i warzyw. Jedną z najzdrowszych kombinacji tworzy sok z jabłka, marchwi i cytryny z dodatkiem czystej lub lekko gazowanej wody. Jeżeli nie jest się w stanie robić soku samemu, można kupić naturalny sok bez dodatku cukru i rozpuścić go wodą.

Babka płesznika – wymieszać jedną łyżkę stołową sproszkowanej babki (dostępna w sklepach ze zdrową żywnością) z dużą szklanką wody, wypić, po czym wypić jeszcze jedną szklankę czystej wody. Robić to raz dziennie, najlepiej rano.

W czasie głodówki przyjmować dwa razy dziennie 100 mg witaminy C, ale pominąć wszelkie inne suplementy. Dodatkowo, w procesie eliminacji toksyn z organizmu pomocna będzie sauna lub kąpiel parowa (należy pamiętać, by zarówno w czasie jej trwania, jak i po zakończeniu wypić dodatkową szklankę wody). Uwaga! – po zakończeniu głodówki należy jeść niewielkie i lekkostrawne posiłki, powoli wprowadzając kolejne produkty, tak by powrót do normalnej diety następował stopniowo.

Dorota Feluś

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*