Obwód pasa ważniejszy od wagi

Obwód pasa ważniejszy od wagi

Obwód pasa mieszkańców Stanów Zjednoczonych w dalszym ciągu rośnie. Naukowcy z U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) przyjrzeli się bliżej temu zjawisku, bowiem tkanka tłuszczowa na brzuchu jest ściśle związana z syndromem metabolicznym i może wskazywać zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby serca. W wyniku badania stwierdzono, że od 1999 r. obwód w pasie i ilość „brzusznego tłuszczu” zauważalnie zwiększyły się u mężczyzn, kobiet, przedstawicieli rasy białej, czarnej i latynoskiej. Podczas, gdy w 1999 r. otyłość brzuszna występowała u 46,4 proc. mieszkańców Stanów, w 2012 r. stwierdzono ją już u 54.2 proc. (u panów otyłość brzuszną sygnalizuje obwód w pasie większy niż 40.2 cala, u pań – 34.6 cala), a w 2017 r. – u 61,2 proc. Największy wzrost ilości zdiagnozowanej otyłości brzusznej w latach 1999-2017 zaobserwowano wśród mężczyzn rasy białej z przedziału wiekowego 40-50 lat i wśród mężczyzn afrykańskiego pochodzenia z przedziału wiekowego 30-40 lat.

Na poczet badania zespół CDC analizował dane pochodzące od blisko 33 tys. mężczyzn i kobiet (żadna nie była w ciąży) w wieku 20 i więcej lat. Ważna uwaga – łatwo można przeoczyć powiększenie się objętości tkanki tłuszczowej na brzuchu, jeśli tylko ważymy się. Gdy nasza waga stoi w miejscu, jesteśmy zadowoleni i nad pozostałymi kwestiami przechodzimy do porządku dziennego. Znacznie bardziej wiarygodnym wskaźnikiem przyrostu „oponki” jest obwód pasa, dlatego też eksperci zalecają, by regularnie go mierzyć.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

 

fot.PublicDomainPictures/Pixabay.com

Categories: Zdrowie
Tags: obwód pasa

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*