Nowe leki spowalniają rozwój raka piersi

Dwa nowe leki opóźniające o kilka miesięcy rozwój zaawansowanego raka piersi mogą przyczynić się do największego postępu w leczeniu nowotworu od ponad dekady – cieszą się naukowcy, których badania opublikowało renomowane czasopismo medyczne „New England Journal of Medicine”.

fot. Przerzuty raka piersi występują co roku u 40 tysięcy kobiet w USA

Pertuzumab został zaprojektowany, by uzupełniać leczenie Herceptinem, z którego korzysta około 20 proc. pacjentek chorych na raka piersi, u których występuje nadprodukcja białka Her2. Takie kobiety są bardziej narażone na przerzuty i żyją krócej niż inne chore pacjentki.

W testach klinicznych wzięło udział 808 pacjentek. Kobiety zażywające pertuzumab jako suplement miały wydłużony czas wolny od progresji choroby aż o pół roku w porównaniu do pacjentek przyjmujących zamiast nowego leku placebo.

Ponadto nadzorujący badania doktor José Baselga, szef Hematologii i Onkologii w Massachusetts General Hospital, dodaje, że pertuzumab nie zwiększa ryzyka wystąpienia dysfunkcji serca, które jest niepokojącym efektem ubocznym Herceptinu.

Natomiast ewerolimus, sprzedawany już na rynku pod nazwą Afinitor i przeznaczony dla pacjentów chorych na raka nerki i rzadkie nowotwory, wydłużał czas wolny od progresji raka piersi o ponad cztery miesiące.  Ewerolimus jest dopełnieniem leczenia hormonalnego, ale ma niestety więcej efektów ubocznych jak owrzodzenia jamy ustnej czy anemia.

Testy kliniczne obu nowych leków wykazały, że pertuzumab i ewerolimus mają także właściwości przedłużające przeżycie. Ale na ostateczne konstatacje trzeba jeszcze poczekać.

Badania sponsorowali producenci leków Genentech i Novartis. Obie firmy czekają już na dystrybucje i uprzednie zatwierdzenie leków przez FDA. Problemem dla pacjentów może być cena lekarstw. Miesięczna kuracja może kosztować nawet 10 tysięcy dolarów.

as

Comments

 1. klim z chicago
  klim z chicago 8 grudnia, 2011, 16:08

  czy te piersi naleza do autorki artykulu?

  Reply this comment
 2. jas fasola
  jas fasola 8 grudnia, 2011, 16:50

  to znaczy podobaja ci sie czy nie?A czy tu chodzi o urode czy wazny artykul dla zdrowia?moze cos wymysla na raka prostaty wtedy bedziesz moze mogl podziwiac penisy?

  Reply this comment
  • klim z chicago
   klim z chicago 8 grudnia, 2011, 22:46

   tu niechodzi o to czy mi sie podobaja, ciekawi mnie bardziej czyje sa, a poza tym, czytalem gdzies ze najlepszym sposobem zeby nie miec raka piersi jest ich czeste masowanie, w czym tez moglbym sie niektorym paniom usluzyc.

   Reply this comment
 3. Charlie_Charlie
  Charlie_Charlie 8 grudnia, 2011, 17:43

  mi sie podobaja. sa takie skowyrne…

  Reply this comment
 4. Katarzyna
  Katarzyna 9 grudnia, 2011, 21:39

  Panowie tutaj chodzi o raka!! A nie o to czy ,,zdjęcie,, wam się podoba!to nie jest wcale śmieszne,kiedy się słyszy od lekarza słowo ,,rak,,i nieważne jaka czesc ciała

  Reply this comment
  • Charlie_Charlie
   Charlie_Charlie 9 grudnia, 2011, 22:49

   ale my sie nie smiejemy z artykulu – bron boze. po prostu w samczy sposob reagujemy na piekno kobiecego ciala. a temat jest powazny, musiscie regularnie badac swoje cycki

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*