Niesamowite rezultaty przeszczepu twarzy

Przez lata Richard Lee Norris ukrywał swą zdeformowaną twarz pod maską. Dzięki wysiłkom zespołu lekarzy i skomplikowanym operacjom 37-latek po raz pierwszy od 15 lat może wyjść z ukrycia i uśmiechnąć się do bliskich. Swoją nową twarz Norris pokazał podczas konferencji prasowej w University of Maryland Medical Center. 

fot. Univeristy of Maryland/ Richard Lee Norris (od lewej) przed wypadkiem, przed przeszczepem i po zabiegu

W 1997 roku 22-letni wówczas Richard Lee Norris przypadkowo postrzelił się w twarz. Chociaż lekarzom udało się uratować jego życie, mężczyzna stracił nos, szczękę i usta, i został ona okrutnie oszpecony. Od tego czasu Norris zakładał na głowę maskę, a ze swego domu w Hillsville w Wirginii wychodził jedynie po zmroku, aby nie budzić zaciekawienia, a często przerażenia u innych ludzi.

Od nieszczęśliwego wypadku Norris przeszedł szereg skomplikowanych operacji. Przełomowy okazał się jednak dopiero zabieg przeprowadzony w marcu przez stuosobowy zespół lekarzy i pielęgniarek z University of Maryland Medical Center. Specjaliści przeszczepili 37-letniemu mężczyźnie twarz, zęby, język i szczękę.

Rezultaty zabiegu podczas konferencji prasowej przedstawił zespół lekarzy z uniwersyteckiego centrum medycznego w Maryland. Richard Lee Norris nie tylko otrzymał twarz, dzięki której nie musi się ukrywać, ale odzyskał także zmysły smaku i węchu. I co najważniejsze – nowe życie.

„Mogę teraz przejść na ulicy obok innych ludzi i nikt nie patrzy na mnie dziwnie. Moim znajomi założyli rodziny, robią kariery. Teraz ja mam szansę na nowe życie” – mówił stacji NBC Richard Lee Norris.

Mężczyzna przyznaje, że nawet tak proste czynności jak mycie zębów, golenie czy spojrzenie są dla niego niesamowitymi doznaniami.

Zespołowi około stu specjalistów przewodził w czasie zabiegu transplantacji twarzy chirurg Eduardo Rodriguez. „Staraliśmy się zlikwidować wszystkie najbardziej widoczne blizny, aby Richard jak najszybciej mógł odzyskać najlepszy wygląd” – mówił stacji NBC doktor Rodriguez. Podkreślał, że na niesamowite rezultaty jednej z najbardziej skomplikowanych operacji przeszczepu twarzy w historii medycyny, pracował zespół specjalistów w wielu dziedzin.

mp

Categories: Wydarzenia, Zdrowie

Comments

 1. Krzysztof_Jarzyna_ze_Szczecina
  Krzysztof_Jarzyna_ze_Szczecina 18 października, 2012, 21:16

  nie ma co, naprawili go troche ale mysle ze powinni pare godzin jeszcze dluzej popracowac…..

  Reply this comment
 2. Katarzyna
  Katarzyna 19 października, 2012, 07:16

  Ja to sie zastanawiam,jak sie można przez przypadek postrzelic w twarz?

  Reply this comment
  • Krzysztof_Jarzyna_ze_Szczecina
   Krzysztof_Jarzyna_ze_Szczecina 19 października, 2012, 07:45

   daj znac jak skonczysz myslenie i dojdziesz do jakichs wnioskow. ja tez jestem ciekawy….

   Reply this comment
   • Katarzyna
    Katarzyna 19 października, 2012, 09:54

    Krzysiu sam pomysl i napisz jakiś wniosek,bo jak do tej pory odpisujesz tylko na komentarze ludzi zamiast sie wykazać na temat artykułu!

    Reply this comment
    • Krzysztof_Jarzyna_ze_Szczecina
     Krzysztof_Jarzyna_ze_Szczecina 19 października, 2012, 12:09

     przerwij myslenie i zerknij na pozostale artykuly a zobaczysz ze sie mylisz. z szacunku do kobiet nie napisze ci ze gadasz bzdury.

     Reply this comment
     • yur
      yur 24 października, 2012, 13:41

      Jeszcze nigdy Twój wpis nie dał mi takiego info, kobiety szanuje się bez względu na ich poglądy, napiszesz juruś i wszystko wiadome.

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*