Nie słuchajmy zaleceń lekarskich

Życie zweryfikowało kolejne „zalecenie lekarskie” przez ostatnie dzeisięciolecia rekomendowane w każdym gabinecie lakarskim w USA.  Popularny test krwi PSA w celu wykrycia raka prostaty (prostate specific antigen) nie tylko nie jest pomocny, ale może wręcz być szkodliwy dla pacjenta.

Amerykańscy lekarze odchodzą od rekomendowania testu wyłącznie w celach profilaktycznych. Okazało się bowiem, że poddanie się testowi wcale nie zmniejsza wskaźnika umieralności mężczyzn, u których przeprowadzono PSA (pomógł on zaledwie 0.06 proc. przebadanych), natomiast może niepotrzebnie narazić na szkodliwe badania dodatkowe, których komplikacje zagrażają aż 16 proc. pacjentów.

Tym samym PSA dołączył do innych zweryfikowanych w ostatnich latach „zaleceń lekarskich”, takich jak na przykład: poddanie się leczeniu hormonalnemu u kobiet w wieku menopauzycznym (wiadomo już, że zwięszyły one ilość przypadków występowania raka piersi), powszechne w USA poddawanie niemowląt obrzezaniu (wykryto, że ma ono ujemnny wpływ na późniejszy przebieg aktu seksualnego i psychikę. Amerykańska Akademia Pediatryczna cofnęła swoją rekomendację tego zabiegu).

Przykłady można mnożyć. Potwierdzają one, że lekarz nie jest nieomylny, a wiedza medyczna ciągle ewoluuje. Dobrą wiadomością są natomiast najnowsze badania potwierdzające, że współczesny pacjent wyposażony w internet, często weryfikuje zalecenia lekarskie, mając szeroką wiedzę na temat swojego schorzenia.

Na końcu i tak pozostaje zdrowy rozsądek pacjenta. Wówczas pomocna okaże się także i medycyna.

Pele

 

Categories: Zdrowie

Comments

  1. znachor
    znachor 4 czerwca, 2012, 18:34

    .najlepiej niechodzić po lekarzach i nie robić żadnych badań,najlepszym doktorem jesteś ty sam…organizm powinien leczyć się sam …człowiekowi łatwo wmówić chorobe-sugestia działa w dwie strony..

    Reply this comment
  2. roma
    roma 4 czerwca, 2012, 22:27

    Mysle, portal powinien zatrudnic kogos, kto cos wie na temat testu PSA, a nie zamieszczac glupich i bezmyslnych przedrukow nie wiadomo skad. Inna natomiast sprawa, jezeli portal aktywnie wlacza sie w propagowanie „Obamacare”. Nalezy portalowi zyczyc „wielu sukcesow” na tym polu. Jednym z glownych celow „Obamacare” jest bowiem „selekcja” ludzi na tych, ktorzy moga robic dane badanie i ktorzy nie moga. Selekcja – jakie „piekne” slowo. Czy pracownicy portalu wiedza, kto skutecznie przeprowadzal selekcje?

    Reply this comment
    • Adam
      Adam 5 czerwca, 2012, 11:10

      Roma nie dawno bylem u lekarza i sam poprosilem o badanie krwi w kierunku wykrywania raka prostaty [wspomne ze mam jedno z lepszych ubezpieczen w USA]i lekarz [znajomy notabene ]powiedzial mi ze robili przez 20 lat lat obserwacje i badania z tymi pacjentami co byli”leczeni”i Ci co nic nie robili i okazalo sie ze jest taka sama przezywalnosc jednych i drugich ,wiec zawsze wiadomo o co chodzi o kase a nie o pacjenta .Wiadomo ze kazdy zrobi to co mu intuicja i rozsadek podpowie ale teraz okazuje sie ze wiele lat temu lekarze wykonywali u kobiet masektomie a teraz okazuje sie ze to nie bylo potrzebne bo medycyna dzisiaj jest juz na innym etapie i choc tego oficjalnie sie nie mowi z obawy na zbiorowe pozwy to sa to jednak fakty niezpatrzeczalne ,a znchor wcale zle nie pisze czlowiek powinien byc wlasnym lekarzem i obserwatorem wlasnego organizmu i z wszystkiego mozna korzystac ale z umiarem i zdrowym rozsadkiem .

      Reply this comment
  3. Mariano_Italiano
    Mariano_Italiano 5 czerwca, 2012, 11:32

    tak, na wysoka temperature zalecam wypalanie w piecu, z braku takowego przynajmniej glowe w grillu …
    to sa efekty zacofania i otumanienie do czego reke przykladaja radiowe zielarki z wywarami na zlosliwe nowotwory.

    Reply this comment
    • Adam
      Adam 5 czerwca, 2012, 12:14

      ”Cienki bolek ”jestes Mariano a zawsze chcesz zabierac glos w kazdym temacie .Ja przytoczylem slowa lekarza praktykujacego[nie szewca] i to nie sa moja opinia tylko slowa ktore uslyszalem ,temat jest powazny i kazdy czlowiek wyposazony jest w rozum i sam wie najlepiej co dla niego jest najlepsze i wcale to nie znaczy ze nie nalezy sie badac ,owszem to jest konieczne ,pytznie tylko czy nalezy pozniej bezwiednie i bezkrytycznie stosowac sie do zalecen lekarskich ,kazdy lekarz jest od tego zeby znalazl chorobe nawet [mowi sie nie ma ludzi zdrowych sa tylko nie dokladnie zbadani ].Pozatym statystyki mowia ze po 50 -tce co czwarty ma juz wyniki odbiekajace od normy po 60-tce co trzeci ,po 70-tceco drugi -a po 80 -tce kazdy pacjent ma ta przypadlosc ,nie jestem ekspertem ale wiele czytam i lekarz to potwierdza ze z wiekiem wszyscy praktycznie faceci maja problemy z prostata .Kwestia czy chcemy dac zarobic lekarzom i sie operowac ,czy odpuscic sobie i w sumie dochodzimy w jednym czasie to ”mety”.

      Reply this comment
      • Mariano_Italiano
        Mariano_Italiano 5 czerwca, 2012, 13:15

        jesli ten lekarz to twoj znajomy po co wiec lazles do niego robic badania znajac poglady owego „lekarza” na swiatowa medycyne? no chyba zeby uszczuplic konto twojej firmy ubezpieczeniowej ( wspomne ze jednej z lepszych w usa 🙂 ) – swoja droga jaki to ma zwiazek ze znachorskim typem znajomego lekarza lub twoja prostata?
        nie wiem czemu ale jakos ci nie wierze….. znajac twoje nickowo
        forumowe kretactwa i historyjki ( chyba twojej zony ) jak to policja w jakims miasteczku nie chciala przyjac raportu. jestes podstarzalym , na szczesnie niegroznym mitomanem.
        p.s
        wydaje mi sie czy miales mnie ignorowac zyczac mi milego dnia? przeskocz teraz na nick ewa viola lub inny jaki masz w szufladzie i zniszcz mnie „grupowo”
        🙂 ( ty smiesz kogokolwiek nazywac cieniasem??????? 🙂 )

        Reply this comment
        • Adam
          Adam 5 czerwca, 2012, 14:25

          Ja mam wiesz gdzie….. Mariano Twoja wiare czy niewiare ,i nikogo nie zamierzam przekonywac bo mamy do czynienia z doroslymi i odpowiedzialnymi za siebie ludzmi .Napisalem to co wiem i na wlasne uszy uslyszalem od LEKARZA !!!,a kazdy odniesie sie do tego indywidualnie .Za malo wiesz a za duzo mowisz czyli jak zwykle nie wiesz co mowisz zamiast myslec i mowic . .Przebywasz caly czas w tym samym grajdorze i sie chcesz wygrajdac …..ale nie mozesz ….,to chcesz wszelkimi sposobami osmieszyc i ponizyc innych ,ktorzy chca sie podzielic swoimi spostrzezeniami .A moze zapytaj swojego lekarza TERAZ !!! co mysli o tym i poczytaj wiecej w tym temacie ,napewno Ci zleci badania ,wiadomo dla wlasnej asekuracji i interesu ,ale sproboj sie zbadac bez ubezpieczenia i wtedy jakoss dziwnie zaden lekarz nie martwi sie o Twoje zdrowie i samopoczucie .Czyli przysiega Hipokratesa ”po pierwsze nie szkodzic ” jakos dziwnie w tym wypadku nie dziala jak potrzebujacemu sie nie pomaga tylko sie go odstawia na boczne tory w ”bialych rekawiczkach” .Pozatym napisalem to zupelnie celowo ze posiadam lepsze ubezpieczenie bo wierze wtedy w predzej w uczciwosc i zasadnosc opini lekarza ,ze to nie jest konieczne skoro moga to zrobic i zarobic ale to jest zbedny zabieg ,skoro organizm funkcjonuje prawidlowo [nie wglebiam sie w szczegoly ]kazdy facet wie o czym pisze , a Ty Mariano mozesz mnie jeszcze podlaczyc pod nastepnych dziesiec przydomkow ,mnie to wisi domysl dsie gdzie ….[aktualny temat jest adekwatny przeciez ”bystry ” ,l dobrego dnia caly czas zycze .!

          Reply this comment
          • Adam
            Adam 5 czerwca, 2012, 14:34

            I jeszcze jedno te poglady mojego jak go nazwales ”zielarza-lekarza”to ja juz znalem dobre kilka miesiecy temu ,teraz to samo potwierdzil a i widzisz ze oficjalnie sie teraz to samo publikuje ,to chyba tem moj ”doctor to musi byc jakis domorosly wrozbita ”ze z kuli to wyczytal i sie tak madrzy……

          • Adam
            Adam 5 czerwca, 2012, 15:04

            Ach i zobacz Mariano co tez ta ”skleroza”robi ja za nic w swiecie nie moge sobie przypomniec zebym chcial skladac kiedykolwiek jakis raport policyjny ale ”dzieki” Mariano ze mi o tym ”przypomniales ,….to co juz bylem oszustem ,denuncjatorem ,donosicielem komunista ,zlodziejem , impotentem,jehowcem ,pisowcem ,no i znowu ta starcza skleroza ….dawaj dalej Marianku prawde to wali prosto w morde …..kurde taki restrykcyjny kraj a ja caly czas wolno chodze …….

          • Mariano_Italiano
            Mariano_Italiano 5 czerwca, 2012, 18:22

            1.co to znaczy „grajdorze”? masz na mysli moze „grajdolek ” czyli „grajdole” tak?
            2. „sprobuj” a nie „sproboj”
            3. cyt: „Czyli przysiega Hipokratesa ”po pierwsze nie szkodzic ” „- napisz skad ty to wytrzasnales takie tlumaczenie przysiegi hipokratesa, gdybys nie byl smierdzacym leniem to kilkoma kliknieciami zobaczylbys co internet o tym mowi
            4.cyt:” napisalem to zupelnie celowo ze posiadam lepsze ubezpieczenie bo wierze wtedy w predzej w uczciwosc i zasadnosc opini lekarza”.
            podobno udales sie do znajomego lekarza ? twoj znajomy tez sprawdza jakie masz ubezpieczenie nim zacznie diagnozowac? 🙂 to pewnie jak i ten policjant co w weekend raportu nie przyjmuje 🙂
            i na koniec- ja ciebe nie podlaczam do innych nickow- ty sam robisz z siebie idiote jadac na kilku z nich, i z tego co widze to juz tylko ty sam wierzysz w swoj spryt 🙂

          • klim z chciago
            klim z chciago 5 czerwca, 2012, 21:57

            Parafianinie Mariano, przeciez ty tak samo piszesz slowo „sprobuj” przez „o” zamkniete, wiec cos sie tak Adama uczepil.Oto i twoj cytat z artykulu „Wizionerka z Chicago…”, ktory ukazal sie 3 -ego Stycznia 2012, a twoj wpis w tym artykule pojawil sie 11-ego Stycznia 2012 o godz 14:14:”wiec daruj sobie jakiekolwiek teksty w moim kierunku, sproboj moze pod innym nickiem np ” tropiciel pajacow” czy jak mu tam. to na jakis czas podziala…”.LOL!!!

          • Mariano_Italiano
            Mariano_Italiano 6 czerwca, 2012, 07:34

            to teraz rownie slicznie z data i godzina wklej moja odpowiedz w tym temacie. niech to bedzie preludium do lekcji pt „uczciwosc” ktora jak widac wielu gwiazdorom tego forum jest potrzebna

          • Adam
            Adam 6 czerwca, 2012, 07:52

            Klim dopowiem tylko ze napisalem prawilowo sproboj odmiana sprobowac wiec o zamkniete jest poprawnie .,i nie mam zamiaru z Mariano prowadzic jalowych dyskusji .A przysiega Hipokratesa unowoczesniona zawsze mowi ”po pierwsze nie szkodzic” ale coz ,szkoda czasu i energii .

          • klim z chciago
            klim z chciago 6 czerwca, 2012, 20:39

            wedle twojego zyczenia Parafianinie, a na przyszlosc troche pokory tobie by sie przydalo:
            Mariano_Italiano says: January 11, 2012 at 14:14

            to sie fachowo nazywa “obraza uczuc religijnych” ale jesli chodzi o ciebie jehowy smieciu nie zrozumiesz tego co znaczy kosciol, bo wasza organizacja wieleokrotnie chciala ale nigdy kosciolem nie zostala. jestescie sekta we wszystkich krajach swiata i pipeprzycie te swoje glodne kawalki snujac sie od domu do domu liczac na wylapanie jakiegos mieczaka psychicznego jakim i wy jestescie. wiec daruj sobie jakiekolwiek teksty w moim kierunku, sproboj moze pod innym nickiem np ” tropiciel pajacow” czy jak mu tam. to na jakis czas podziala…

  4. Mariano_Italiano
    Mariano_Italiano 5 czerwca, 2012, 15:38

    dzisiaj rano zyczliwie zasugerowalem abys zebral mysli w jedna calosc i nie nerwowo ale spokojnie zlozyl to co masz do napisania w calosc . odpisales cos o fasonach ktore trzeba trzymac i dalej smarki produkujesz. wez sie chlopie w garsc – to tylko forum, zbyt duzo emocji w to wkladasz.
    a swojemu koledze lekarzowi do ktorego chodzisz z jednym z najlepszych ubezpieczen w usa ( 🙂 ) doradz zeby sie bidaczysko nie meczyl w petach medycyny tylko niech qwa nefre sprzedaje , wykup mu pare minut w 1080 i po kolegach co godzine opowiadaja jak to oni kanaly wentylancyjne wyciorkami czyszcza wy wskoczycie opowiadajac jak mozna domowym sposobem radzic sobie z rakiem prostaty pijac jedynie 3 wiaderka specyfiku dziennie.

    Reply this comment
    • Adam
      Adam 5 czerwca, 2012, 17:10

      Zgadza sie Mariano Tweoj mozg tak somo dziala ”prawidlowo”jak i nefra .

      Reply this comment
  5. Mariano_Italiano
    Mariano_Italiano 6 czerwca, 2012, 20:51

    widze ze troche ciebie przewartosciowalem nazywajc cie cwiercinteligentem. … ty nawet prostego tekstu nie rozumiesz, tak wiec jeszcze raz glabie wczytaj sie: zacytuj moja odpowiedz jaka dalem na zarzuty pisowni ‚sproboj” . serio tak trudno to ogarnac?

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*