Najzdrowsze sezonowe warzywa i owoce

Najzdrowsze sezonowe warzywa i owoce

Podstawą optymalnego zdrowia jest urozmaicona dieta bogata w warzywa i owoce. By mieć pewność, że organizm otrzyma potrzebną mu do prawidłowego funkcjonowania ilość witamin, fitoskładników (ważna grupa przeciwutleniaczy) i karotenoidów, trzeba jak najczęściej wprowadzać na talerz wszystkie kolory tęczy. A oto najlepsze obecnie na rynku – bo to ich sezon – warzywa i owoce:

Żurawina
Jest czymś znacznie więcej niż klasycznym dodatkiem świątecznym w Ameryce Północnej. To nie tylko bogate źródło witaminy C i błonnika, ale i zdrowych antyoksydantów. Liczne badania potwierdziły, że regularne spożywanie żurawiny chroni przed infekcjami układu moczowego, ostatnie zaś testy wykazały, że równie skutecznie obniża poziom cholesterolu, poprawia zdrowie układu pokarmowego i chroni przed tworzeniem się kamieni nerkowych. Żurawina jest dostępna na rynku w różnych formach, w tym jako suplement, ale największe korzyści zdrowotne wykazują jej świeże owoce.

Słodkie ziemniaki
Eksperci twierdzą, że warzywo to powinno być stałym elementem zdrowej kuchni. Jego wartość tkwi w niskim indeksie glikemicznym oraz wysokim poziomie witaminy A i C – naturalnych antyoksydantach, które pomagają neutralizować wolne rodniki.

Dynia
Każda z jej licznych odmian oferuje mnóstwo witaminy A i C, sporo potasu, błonnika i kwasu foliowego. Jej regularne spożywanie zapobiega wielu chorobom, w tym łagodnemu przerostowi gruczołu krokowego, rakowi płuc, miażdżycy, problemom powiązanym z cukrzycą oraz zaburzeniom odczynu zapalnego, które prowadzą m.in. do reumatoidalnego zapalenia stawów, astmy i zapalenia stawów.

Dorota Feluś

fot.sdnet01/pixabay.com

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*