Mówienie do siebie jest zdrowe

Mówienie do siebie jest zdrowe

Gdy jeszcze nie tak dawno widzieliśmy kogoś, kto chodzi w kółko i głośno mówi do siebie, do głowy przychodziła nam jedna myśl – to osoba niezrównoważona psychicznie. Dziś, ludzie z Bluetoothem w uszach, którzy wykrzykują słowa rapowanej piosenki, są uznawani za normalnych.

fot. PAP/EPA

fot. PAP/EPA

Okazuje się, że mówienie do siebie jest korzystne, a na pewno w przypadku, gdy coś zgubimy i nie możemy tego znaleźć. Zespół psychologów z University of Wisconsin-Madison i University of Pennsylvania przedstawił właśnie wyniki badania, które wskazują, że mówienie do siebie w czasie szukania jakiejś rzeczy pomaga tę rzecz znaleźć.

W ramach badania poproszono uczestników, by w grupie 20 wizerunków znaleźli jeden, konkretnie wyznaczony. W jednym przypadku pokazywano im napis mówiący czego szukać, np. “czajnik”. Później, proszono ich, by znów szukali, ale tym razem mieli głośno wymawiać nazwę przedmiotu, który mieli znaleźć. W innym eksperymencie uczestników poproszono, by znaleźli zdjęcia często kupowanych w supermarkecie produktów takich jak, jabłka czy masło orzechowe lub nazwę produktu, np. Diet Coke. W obu eksperymentach uczestnicy, którzy powtarzali nazwę rzeczy, których szukali, znajdywali je szybciej. Proces poszukiwań przyspieszyło dodatkowo skrócenie powtarzanej głośno nazwy, np. z Diet Coke do Coke.

Dorota Feluś

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*