Meksykanie grubsi od Amerykanów

Meksyk wyprzedził Stany Zjednoczone pod względem wskaźnika otyłości mieszkańców – stwierdza opublikowany w środę raport ONZ-towskiej Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). 

Meksykanie są bardziej otyli niż Amerykanie. fot PAP/EPA / Juan Manuel Villasenor

Meksykanie są bardziej otyli niż Amerykanie. fot PAP/EPA / Juan Manuel Villasenor

Według raportu ponad 1/3 dorosłych Meksykanów (32,8 proc.) jest otyła w porównaniu z 31,8 proc. Amerykanów. Wskaźnik otyłych wśród meksykańskich dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 19 lat jest jeszcze wyższy i wynosi 38 proc.

Zarówno Meksyk i jaki USA wyprzedzają jednak takie kraje jak Egipt (34,6 proc. otyłych) i Kuwejt (42,8 proc.). Do rekordzistów należą jednak mieszkańcy mikroskopijnego wyspiarskiego państewka Nauru na Pacyfiku wśród których wskaźnik otyłych wynosi aż 71,1 proc.

Zdaniem ekspertów, znaczny wzrost liczby otyłych Meksykanów wynika z niekorzystnych zmian w sposobie ich odżywiania się. Zrezygnowali oni z tradycyjnej kuchni meksykańskiej na rzecz „żywności śmieciowej”, w tym przetworzonych kanapek i hamburgerów zawierających dużo mąki i cukru, oraz napojów gazowanych bogatych w cukier. Taka dieta powoduje szybki wzrost masy ciała.

Natomiast potrawy tradycyjnej kuchni meksykańskiej, takie jak tortilla, fasola i chili są o wiele zdrowsze bowiem zawierają dużo błonnika pokarmowego i witamin.

(PAP)

 

Categories: Społeczeństwo, Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*