Masło lepsze od margaryny. Ale oliwa najlepsza

Masło lepsze od margaryny. Ale oliwa najlepsza

Według dr. Andrew Weila i wielu innych ekspertów w dziedzinie dietetyki, jednym z najzdrowszych smarowideł na świecie jest oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno. Dzięki wysokiej zawartości zdrowych tłuszczy jest zdecydowanie lepszym wyborem niż margaryna. Istnieją silne dowody naukowe, że ich spożywanie wiąże się z obniżeniem poziomu trójglicerydów we krwi, zmniejsza ryzyko zawałów serca, korzystnie wpływa na zaburzenia rytmu serca, stany zapalne i wzmacnia odporność.

Margaryna została pierwotnie wyprodukowana jako tani substytut masła. W ciągu lat składniki pochodzenia zwierzęcego, które przyczyniły się do jej niezbyt apetycznego wyglądu, zastąpiono olejami roślinnymi, do których dodano porcję związków chemicznych. W rezultacie stała się smaczniejsza i łatwiejsza w obsłudze – zdecydowanie łatwiej jest nią smarować chleb. Ale uwaga! By osiągnąć stałą konsystencję produktu do smarowania jej producenci dodają uwodorniony olej roślinny, tworząc niezdrowe związki, które mogą przyczyniać się do chorób serca i udarów mózgu.

Co więcej, pod wpływem wysokiej temperatury i związków chemicznych, używanych w celu utwardzenia olejów roślinnych, tworzą się kwasy tłuszczowe trans (TFAs), które mogą przyczyniać się do chorób układu krążenia, zwiększać ryzyko zachorowań na raka, prowokować stany zapalne i przyspieszać degenerację tkanki. Masło jest zdecydowanie lepszym wyborem. W istocie rzeczy, niektóre najnowsze badania sugerują, że naturalne nasycone kwasy tłuszczowe – takie jakie występują właśnie w maśle – nie przyczyniają się do chorób układu krążenia, a jeżeli już, to w niewielkim stopniu. Odkrycie wymaga jednak dalszych badań, ale nie ma wątpliwości, że masłu jest bliżej do pełnowartościowego pokarmu niż margarynie.

Tym, którzy muszą wybrać smarowidło inne niż oliwa z oliwek dr Weil zaleca umiarkowane ilości naturalnego, organicznego masła.

Autorytet w dziedzinie zdrowia, dr Weil jest nie tylko lekarzem medycyny, ale też guru w dziedzinie medycyny integratywnej i holistycznej, a także autorem licznych publikacji i wykładowcą.

Dorota Feluś

fot.stevepb/pixabay.com

Categories: Zdrowie
Tags: oliwa, zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*