Lepiężnik na migreny

Lepiężnik na migreny

Z definicji migrena to napadowy, najczęściej jednostronny, intensywny, pulsujący ból głowy. W większości. przypadków zaczyna się nagle w oku lub wokół niego albo w okolicy skroni, po czym rozprzestrzenia się na jedną, a czasem (choć rzadko) obie strony głowy. Niekiedy przed jego wystąpieniem pojawia się tzw. aura, która objawia się: parestezjami (uczucie mrowienia, drętwienia, silnego gorąca lub zimna na skórze), zaburzeniami widzenia i mowy, a nawet niedowładem.

Bólowi głowy często towarzyszą: nudności, wymioty, zawroty głowy, a nawet jadłowstręt i nadwrażliwość na światło, dźwięk lub zapach. Trwa on od kilku do kilkunastu godzin, przy czym może mieć różny stopień nasilenia i częstotliwość występowania. Na domiar złego często powraca.

Według raportu z badania opublikowanego w magazynie „Neurology” wynika, że dobrze jest stosować przy tej dolegliwości lepiężnik różowy (Petasites hybridus) (ang. butterbur). Zioło to redukuje stany zapalne i spazmy ścianek naczyń krwionośnych. Autorzy wspomnianego badania podali, że po czterech miesiącach przyjmowania 75 mg ekstraktu lepiężnika osoby cierpiące na migreny miały w ciągu miesiąca o połowę ataków mniej (to podobny efekt do przyjmowania silnych środków farmaceutycznych). Należy być, jednak, bardzo ostrożnym, przy zakupie produktu można używać wyłącznie ekstrakt lepiężnika, który jest wolny od bardzo szkodliwych alkaloidów pirolizydynowych (po ang. pyrrolizidine alkaloids).

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

 

fot.RobinHiggins/Pixabay.com

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*