Kompanie nie muszą placić za środki antykoncepcyjne

Kompanie nie muszą placić za środki antykoncepcyjne

Większością pięciu głosów przeciwko czterem Sąd Najwyższy orzekł, że korporacje nie są zobowiązane do zapewnienia pracownikom środków antykoncepcyjnych w ramach ubezpieczeń medycznych.

fot.Bryancalabro/Wikipedia

fot.Bryancalabro/Wikipedia

Reforma medyczna Affordable Care Act, popularnie zwana Obamacare, zawiera klauzulę wymagającą, by większość pracodawców pokrywała pełny koszt różnorodnych środków antykoncepcyjnych dla pracowników płci żeńskiej. Administracja Obamy wyłączyła z tego obowiązku pracowników kościołów i związanych z nimi instytucji, szkoły i organizacje niedochodowe non-profit. Natomiast firmy dochodowe za lekceważenie tej części ustawy miały płacić kary.

Z klauzulą nie godzili się chrześcijańscy właściciele sklepów sieci handlowej Hobby Lobby i Conestoga Wood Specialties Store, którego właściciele są mennonitami (odłam kościoła protestanckiego). Obie kompanie zaprotestowały argumentując, że nakaz ustawy pogwałca swobody religijne, gdyż zmusza do postępowania niezgodnego z ich sumieniem. Uważają bowiem, że pastylka antykoncepcyjna, zażywana po stosunku, by nie dopuścić do ciąży, w zasadzie jest aborcją. Z opinią większości nie zgodziły się trzy kobiety zasiadające w Sądzie Najwyższym USA: Sonia Sotomayor, Elena Kagan i Ruth Bader Gingsburg.

Orzeczenie sądu oznacza, że inne korporacje, w tym pięć z samego Illinois (Triune Health Group, Korte & Luitjohan Contractors, Ozinga Bros., Hart Electric i Lindsay, Rappaport & Postel) również mogą być zwolnione z obowiązku zapewnienia swoim pracownicom bezpłatnych środków antykoncepcyjnych. (eg) 

Categories: Ameryka, Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*