Kobiety za wcześnie robią mammografię?

Ponad milion kobiet w USA niepotrzebnie przeszło inwazyjne zabiegi w leczeniu raka piersi na przestrzeni ostatnich 30 lat. Badacze stwierdzili, że winne są powszechne badania mammograficzne, wykrywające niegroźne guzy.

fot. www.nlm.nih.gov/ Wiele badań wskazuje na to, że mammografia nie przyczynia się do spadku zgonów na raka piersi

Naukowcy porównali liczbę przypadków wykrycia raka piersi we wczesnym i późniejszym stadium wśród kobiet powyżej 40 roku życia w latach 1976-2008. Wraz z rozpowszechnieniem mammografii liczba przypadków wykrywania raka we wczesnym stadium podwoiła się – na 100 tys. kobiet nowotwór wykrywano u 234. Jednocześnie odsetek wykrywalności w późnym stadium spadł o 8 procent – do 94 przypadków na 100 tys. kobiet.

– Stwierdziliśmy, że wykrywano guzy, które nigdy nie dałyby objawów klinicznych u 1,3 mln kobiet w USA – twierdzą autorzy badania opublikowanego w poprzedni czwartek w „New England Journal of Medicine”. Naukowcy podkreślają, że kobiety poddawane są zabiegom chirurgicznym, radiologicznym, terapii hormonalnej i chemioterapii, które powinny być stosowane tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Co więcej raport stwierdza, że spadek liczby zgonów w powodu raka piersi uzasadnia lepsza skuteczność leczenia, a nie wczesna wykrywalność nowotworu za pośrednictwem mammografii. Potwierdzają to badania przeprowadzone w Norwegii, z których wynika, że regularnie badania mammograficzne redukują ryzyko śmierci z powodu raka piersi o mniej niż 10 procent.

W 2009 roku grupa amerykańskich ekspertów skorygowała zalecenia odnośnie badań mammograficznych, które powinno wykonywać się co roku począwszy od 50 roku życia, a nie 40.

Jak widać, trudno ocenić skuteczność mammografii, która ma wykrywać nowotwór, zanim dojdzie do przerzutów i leczenie okaże się jeszcze trudniejsze. Niektórzy lekarze przekonują badań od 40 roku życia, gdyż są one dla pacjentek pewnego rodzaju zabezpieczeniem.

Pomimo postępu technologicznego, rak piersi jest najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych u kobiet na całym świecie.

as

Categories: Polecamy, Zdrowie
Tags: rak piersi

Comments

 1. profil
  profil 30 listopada, 2012, 14:15

  Odkad uslugi typu mammografia, badanie prostaty, gastroskopie a nawet kolonoskopie maja wyzsze ceny a spada ilosc pacjentow bo insurance nie chca pokrywac kosztow, to zmienia sie procedury i po krzyku. O co biega? Zamiast badan dwoch jader bada sie jedno w tzw. bezinwazyjny sposob (panowie wiedza o chodzi, panie nie musza) albo zamiast rury posrodku jelit, robi sie jeden odcinek, po zwyklej lewatywie. A cena? Nie pytaj. Bedziesz zdrowszy. ZMIANA ProCEduRy wyjasnia wiele!

  Reply this comment
  • znachor
   znachor 30 listopada, 2012, 22:05

   …..najlepiej nie robić badań….wystarczy nie pić alkocholu, na dobranoc kwaśne mleczko na dzień>dobry mieszanka ziołowa a za dnia dobry blues to +….organizm człowieka leczy się sam tylko nie wolno mu przeszkadzać….lekarze:} jakoś nie mam do nich zaufania……wypadek,ból zęba,poród itp…to inna sprawa…..niestety choleryków jest wielu a doktorki na tym bazują i nas rujnują…..

   Reply this comment
   • Mada_Faka
    Mada_Faka 30 listopada, 2012, 22:36

    alkohol przez „ch”
    qwa , ten duren zerio zadnej szkoly nie skonczyl …. ale nick „znachor” sobie sieknal 🙂
    jak znachorze bedziesz mial hemoroidy, siegnij po rady kolesia po fachu bodajze z ukrainy- lecz je leszczynowym kijem tylko nie przesadzaj z przeproszeniem ‚zbyt doglebnej ” terapii gdyz w dobrym wypadku dostaniesz wytrzeszczu oczy w gorszym trafisz do szpitala jak pacjent ww ukrainskiego znachora. ale sprobuj- na pewno nie idz do lekarza !
    🙂
    prostactwo i zacofanie

    Reply this comment
    • Katarzyna
     Katarzyna 1 grudnia, 2012, 07:19

     Znachor i tu sie myslisz,lepiej sobie nieodmawiac,ile ludzi nie pije,ńie pali i co?diagnoza RAK,co ma być to bedzie i alkohol wtym niezaszkodzi,a mammografia?oczywiscie ze jestem za tym aby ja robić,im wcześniej tym lepiej,wczesna diagnoza niejedno życie uratowała!

     Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*