Jedz wcześniej kolację

Jedz wcześniej kolację

Spożywając kolację co najmniej na dwie godziny przed snem, zmniejszymy prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty i raka piersi. Te dwa rodzaje nowotworu są związane z zaburzeniem rytmu dobowego.
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Global Health Institute wzięło udział ponad 4 tys. osób: 621 mężczyzn z rakiem prostaty, 1205 kobiet z rakiem piersi, 872 zdrowych mężczyzn i 1321 zdrowych kobiet. Uczestnikom zadawano pytania o ich styl życia, nawyki, pory posiłków, po czym uczeni przeanalizowali zwyczaje żywieniowe i te związane ze snem. Z przeprowadzonych badań wynika, że pora spożywania kolacji ma związek z pojawieniem się nowotworu. Według badaczy najkorzystniej jest jeść ostatni posiłek na dwie godziny przed położeniem się spać. Pomoże to zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia raka aż o 20 proc. Bliżej o badaniu można poczytać w „International Journal of Cancer”.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

 

 

fot.pxhere.com

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*