Jak zmniejszyć stres

fot.fir0002,flagstaffotos.com.au/Wikipedia

fot.fir0002,flagstaffotos.com.au/Wikipedia

Osoby, które chcą zmniejszyć niezdrowy stres, powinny w pierwszej kolejności zidentyfikować problemy i sytuacje, które go wywołują, a następnie nauczyć się nad nim panować poprzez praktykowanie efektywnych technik ochronnych, w tym ćwiczeń oddechowych.

Jeśli zaś chodzi o suplementy, to warto rozważyć:
– Kompleks witamin z grupy B
Witaminy B pomagają przywrócić równowagę nastroju, wyciszyć układ nerwowy, a nawet zwiększyć efektywność niektórych antydepresantów.
– Omega-3
Najlepszy jest olej rybi molekularnie destylowany. Niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych prowadzą do lęków, ataków paniki i depresji.
– Waleriana (Valeriana officinalis)
Ekstrakt z korzenia tej kwitnącej byliny zawiera olejki eteryczne, które są pomocne w radzeniu sobie ze stresem.
– Wapń i magnez
Obydwa pierwiastki są zaangażowane w kluczowe procesy fizjologiczne, między innymi wspomagają sen i rozluźnienie mięśni.
– Dziurawiec (St. John’s Wort)
Wyciąg z tego kwitnącego zioła wspomaga dobry nastrój. Jego efekty można zaobserwować dopiero po sześciu tygodniach regularnego przyjmowania
– L-teanina
Ten wolny aminokwas (tzn. nie wchodzi w skład struktury białkowej), który występuje niemal wyłącznie w zielonej herbacie, wykazuje właściwości uspokajające. Wytwarza poczucie odprężenia po ok. 30-40 minutach od spożycia, wprowadzając w stan głębokiego relaksu, a jednocześnie jasności umysłu.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

Categories: Zdrowie
Tags: stres, zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*