Jak walczyć z nałogiem jedzenia?

Jak walczyć z nałogiem jedzenia?

Uzależnienie od niezdrowego jedzenia − np. czipsów, “sody”, słodyczy − uważane jest za jedną z wiodących przyczyn otyłości społeczeństwa amerykańskiego. W ostatnich latach poczyniono znaczne postępy w badaniach naukowych nałogu jedzenia.

fot. mallinaltzin/Wikimedia

fot. mallinaltzin/Wikimedia

Badania przeprowadzane są i na zwierzętach laboratoryjnych i na ludziach.

W 2001 r. na łamach “Lancetu” opublikowano raport wskazujący na nienormalne fluktuacje dopaminy w mózgach osób otyłych. Fluktuacje były łudząco podobne do aktywności tego neuroprzekaźnika w mózgu osób uzależnionych od alkoholu, kokainy i opiatów.

Artykuł opublikowany w 2011 r. w “Archives of General Psychiatry” informuje, że osoby z diagnozą nałogu jedzenia silniej reagowały niż osoby nieuzależnione na obrazy czekoladowych przysmaków. U osób z nałogiem zaobserwowano zwiększoną aktywność w ośrodkach motywacji do jedzenia i zmniejszoną w rejonach samokontroli.

W tym roku naukowcy z Uniwersyetu Florydzkiego zaobserwowali, że szczury, które ciągle objadają się cukrem, po jego odstawieniu cierpią na zespół wycofania, tak samo, jak szczury uzależnione od morfiny i alkoholu.

W jeszcze innych raportach naukowych szacuje się, że “jedzeniowi nałogowcy” stanowią przynajmniej 25 proc. populacji otyłych w USA.

W ostatnich latach powstało kilka szkół zdrowego odżywiania, leczących nałogi jedzenia. Dr Joel Fuhrman, w swojej książce “ Eat to live” przedstawia koncepcję toksycznego głodu – uzależnienia od gotowego jedzenia, kupionego w sklepie, czy w restauracji, nafaszerowanego konserwantami i innymi podejrzanymi chemikaliami.

Dr Daniel Amen wypracował teorię “zdrowego odżywiania mózgu” . Obydwaj twierdzą, że po zastosowaniu ich metod pacjenci nie tylko uczą się jak zdrowo się odżywiać, ale też chudną i pozbywają się takich przypadłości jak cukrzyca, wysoki cholesterol i nadciśnienie.

Amen i Fuhrman utrzymują też, że po wyeliminowaniu toksycznych rodzajów pożywienia metabolizm człowieka “przestawia się” i organizm zaczyna odczuwać “pozytywny głód” – na zdrowe produkty.

Dr Nicholas Perricone w swoim bestsellerze “Forever Young” udostępnia nawet przepisy na “dietę metaboliczną”, która ma gwarantować skórę bez zmarszczek i piękną cerę.

Dr Walter Willet wydał przewodnik zdrowego odżywiania się pt. “Eat, Drink and Be Healthy”.

Lekarze specjalizujący się w zdrowym odżywianiu oraz leczeniu nałogu jedzenia i otyłości uważają, że pierwszym ważnym etapem terapii jest zidentyfikowanie toksycznych produktów od których uzależniony jest pacjent.

W następnych etapach eliminuje się niezdrowe jedzenie i zastępuje zdrowymi rodzajami pożywienia. I tak: “sodę-pop” i soki o wysokiej zawartości cukru można zastąpić wodą mineralną i świeżymi owocami.

Zamiast jeść ziemniaki, zawierające tuczącą skrobię, można używać słodkich ziemniaków (patatów, batatów), które są niskokaloryczne, ale zawierają dużo błonnika, karoten i inne zdrowe substancje. Z jadłospisu należy też wyeliminować cukier, biały ryż, białą mąkę, tłuszcz zwierzęcy.

Od cukru można odzwyczajać się stopniowo, zmniejszając spożywane dawki i używając np. mielonego cynamonu, który ma w sobie naturalną, bezkaloryczną słodycz. W ograniczonych ilościach można jeść ciemny ryż i potrawy z ciemnej mąki (makaron, chleb).

Tłuszcz zwierzęcy powinna zastąpić oliwa i ryby. W odstawkę muszą pójść wszystkie niezdrowe przekąski, na czele z czipsami. Pojadać w nieograniczonych ilościach można tylko warzywa i owoce. Zdrową przekąską są orzechy, ale tych można spożyć tylko garść dziennie.

Walka z objadaniem się niezdrowymi produktami nie jest łatwa. Po okresie remisji nierzadko następuje nawrót choroby i odzyskanie straconych funtów, czy też kilogramów. Nie jest to jednak batalia niemożliwa do wygrania. Przykładów na sukces jest wiele.

(ao)

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*