Jak radzić sobie z obgryzaniem paznokci

fot.AdinaVoicu/pixabay.com

Obgryzanie paznokci jest jednym z symptomów stresu. Z czasem niektóre osoby porzucają ten nawyk same, ale większość nie jest w stanie tego zrobić. A obgryzanie paznokci często wywołuje w innych wrogą reakcję, co zwiększa nerwowość osoby uzależnionej od nawyku. Aby go zminimalizować, warto:

1. Skorzystać z zalet hipnoterapii i technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, biofeedback czy joga, które pomogą zmniejszyć stres, będący źródłem ukrytego problemu.

2. Sięgnąć po ochraniacz na zęby. Specjalnie wyprofilowane urządzenie nakłada się albo na górną, albo na dolną szczękę, jest niemal niewidoczne, łatwo można wyjąć je z ust, a przede wszystkim uniemożliwia obgryzanie paznokci.

3. Namalować na paznokciach napis „nie obgryzaj”. Odpychający smak lakieru jest formą terapii awersyjnej.

4. Wykorzystać gumkę recepturkę. Umieścić taką gumkę na nadgarstku – nie tak ciasno, by wstrzymywała krążenie krwi i niezbyt luźno, by nie spadała – i w momencie pojawienia się chęci obgryzania paznokci pociągnąć i puścić tak, by poczuć pieczenie skóry.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*