Ile snu jest nam niezbędne do życia?

Osoby śpiące mniej niż 5 godzin na dobę są dużo bardziej narażone na cukrzycę i nadwagę – twierdzi specjalista z dziedziny badań nas snem,  doktor Orfeu Buxton. Przeprowadzony przez niego eksperyment po raz kolejny karze postawić pytanie: ile godzin snu jest nam niezbędnych do życia? 

fot. Doktor Orfeu Buxton pracuje na Harvardzie i zajmuje się medycyną snu

Pewne źródła podają, że słynny malarz Leonardo da Vinci był w stanie pracować codziennie przez 22 godziny, a zaledwie pozostałe 2 wykorzystywał na sen. Podobne historie krążą o nawykach amerykańskiego prezydenta – Thomasa Jeffersona. Legendarna brytyjska premier, Margaret Thatcher, w najtrudniejszych latach sypiała zaledwie 4 godziny dziennie.

Współczesna medycyna znalazła już odpowiedź na pytanie, dlaczego niektórzy ludzie są w stanie prawidłowo funkcjonować śpiąc tak niewiele. Za wszystko odpowiedzialny jest gen o nazwie ABCC9. Najprawdopodobniej to dzięki niemu Margaret Thatcher zasłynęła swoją pracowitością.

National Sleep Foundation, amerykańska organizacja typu non-profit, zajmująca się badaniem wszelkich zjawisk związanych ze snem orzeka, że wszystko zależy nie tylko od wieku i trybu życia danej osoby, ale także od jej indywidualnych potrzeb, a nawet rasy. Magiczna liczba zatem nie istnieje.

Z reguły, zdrowa osoba potrzebuje od 7 do 8 godzin snu. To jednak nie wszystko. Jeśli np. z powodu choroby nabawimy się tzw. deficytu snu, sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Nawet jeśli codziennie wysypiamy się zgodnie z naszym zegarem biologicznym, ale nosimy w sobie deficyt snu sprzed kilku dni lub tygodni, będziemy czuć się cały czas śpiący.

Najnowsze badania doktora Buxtona dowodzą, że deprywacja snu może mieć daleko idące konsekwencje. Najgroźniejszą z nich jest zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Doktor Buxton przekonuje również, że jeśli notorycznie pozbawiamy swój organizm niezbędnej dawki snu i przesypiamy zaledwie 5 godzin dziennie, grozi nam nadwaga. Paradoksalnie, im dłużej leżymy nic nie robiąc, tym chudsi mamy szansę być. Brak odpowiedniej ilości snu może w ciągu roku spowodować skok wagi nawet o 6 kilogramów wzwyż. Wszystko to z powodu osłabienia procesów metabolicznych. Ekipa doktora Buxtona obliczyła, że u badanych przez niego pacjentów pozbawionych odpowiedniej ilości snu, metabolizm spadł aż o 12 procent.

AS

 

 

Categories: Zdrowie
Tags: badania, sen, zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*