HRT i utrata słuchu

fot.PublicDomainPictures/pixabay.com

Według najnowszego badania, stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HRT) po menopauzie zwiększa u kobiet ryzyko utraty słuchu. Uczeni stwierdzili też, że im kobieta jest starsza w momencie osiągnięcia stadium naturalnej menopauzy, tym utrata słuchu jest większa.

„Odkrycie, że HRT jest związane z ryzykiem utraty słuchu podważa przyjmowaną dotąd tezę, że zmiana ta jest związana z menopauzalnym zmniejszeniem ilości estrogenu i progesteronu” – napisali naukowcy.

Do takiej konkluzji doszedł zespół uczonych z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie po przeanalizowaniu danych 80 972 kobiet, które brały udział w badaniu pod nazwą „Nurses’ Health Study II”. Stwierdzili, że im dłużej kobiety poddawały się HRT, tym wyższe było ryzyko utraty słuchu.

Stosowanie przez nie HRT przez pięć do 10 lat zwiększyło ryzyko o 15 proc. w porównaniu z paniami, które nie przyjmowały hormonów. U kobiet, które pozostawały na HRT przez więcej niż 10 lat, ryzyko było o 21 proc. wyższe. Jako że odkryto związek między HRT a utratą słuchu, ale nie dowiedziono przyczyny i skutku, istnieje potrzeba przeprowadzenia większej liczby badań, by potwierdzić odkrycie.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

Categories: Zdrowie
Tags: słuch, zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*