Herbata dobra na wszystko

Herbata dobra na wszystko

Obecne w herbacie antyoksydanty i polifenole mogą przyczynić się do wzmocnienia kości, obniżenia poziomu cholesterolu oraz obniżenia ryzyka zapadnięcia na choroby serca i niektóre rodzaje nowotworów. Oczywiście, pod warunkiem, że herbatę pije się regularnie. Warto to robić zwłaszcza w jesienno-zimowe chłody. Za najbardziej wartościowe odmiany herbat uznawane są:

1. Herbata zielona

Jako że jest produktem najmniej przetworzonym, gdyż liście poddaje się suszeniu bezpośrednio po zerwaniu, zawiera najwięcej cennych składników, w tym EGCG. Zapobiega zawałom serca, miażdżycy tętnic oraz powstawaniu zakrzepów, stymuluje krążenie krwi, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka i hamuje jego rozwój, ma działanie antyseptyczne oraz antyoksydacyjne, wzmacnia zęby i kości, reguluje procesy trawienne, oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga koncentrację, poprawia pamięć i rozjaśnia umysł, a jej działanie jest znacznie wolniejsze i dłuższe niż w przypadku kawy, posiada właściwości przeciwwrzodowe, pomaga przy zapaleniu spojówek.

2. Herbata czarna

Otrzymywana jest w wyniku czterech procesów – więdnięcia, skręcania, fermentacji (trwa dłużej niż przy innych rodzajach herbat) i suszenia. Pobudza, wspomaga trawienie i hamuje rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym, zmniejsza ryzyko zawału serca i raka jelita grubego, skutecznie walczy z próchnicą, zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego, zwalcza niektóre bakterie w jamie ustnej

3. Herbata oolong (błękitna)

Ze względu na sposób przetwarzania jest nazywana niedofermentowaną lub półfermentowaną. Pomaga zlikwidować swędzenie skóry spowodowane jej atopowym zapaleniem, reguluje przemianę materii i przyspiesza spalanie tłuszczu, wzmacnia działanie cynku w organizmie, dzięki czemu opóźnia pojawienie się pierwszych zmarszczek, przeciwdziała sklerozie, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego nawet o 50 proc.

4. Herbata pu-erh (czerwona)

Poddawana jest procesowi podwójnej fermentacji, podczas której dochodzi do aktywacji enzymów i mikroelementów. Obniża poziom cholesterolu, pobudza procesy trawienne, łagodzi skutki spożycia alkoholu, wzmacnia organizm, pomaga w koncentracji i zwalczaniu złego nastroju, a nawet depresji, poprawia krążenie obwodowe i mózgowe oraz pamięć.

 

fot.congerdesign/Pixabay.com

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*