Gdy jesteśmy ciągle zmęczeni

Gdy jesteśmy ciągle zmęczeni

Zespół chronicznego zmęczenia to grupa objawów chorobowych, która dotychczas nie ma jednoznacznie ustalonej etiopatogenezy ani sposobu leczenia. Jego powodem mogą być różne przyczyny.

O jego wystąpieniu może świadczyć utrzymujące się dłużej niż sześć miesięcy zmęczenie, które jest tak poważne, że nie można wykonywać codziennych czynności. Co gorsze, zmęczeniu temu zazwyczaj towarzyszą inne dolegliwości, w tym bóle mięśni, stawów, bóle głowy, kłopoty ze snem, zaburzenia pamięci i koncentracji, uczucie przygnębienia. Oprócz tego mogą wystąpić także zmiany dermatologiczne, dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz zaburzenia akcji serca.

Rozpoznanie przyczyny chronicznego zmęczenia może być długotrwałe i trudne. U około 75 proc. pacjentów jest nią niezdrowy styl życia oraz problemy natury psychicznej. Przyczynę medyczną stwierdza się u około 25 proc. osób skarżących się na zmęczenie.

Przy chronicznym, ale łagodnym zmęczeniu, które nie jest związane z żadną chorobą, w odzyskaniu energii może pomóc:
– wysiłek fizyczny, co najmniej trzy razy w tygodniu.
– zdrowe odżywianie się, to jest spożywanie co najmniej pięciu zdrowych, małych posiłków dziennie; ważne by robić to w regularnych odstępach czasu
– adekwatna ilość snu
Jeśli wraz ze zmęczeniem współwystępują inne niepokojące objawy, należy udać się do lekarza w celu wyjaśnienia sprawy.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

 

fot.pixabay.com

Categories: Zdrowie
Tags: porady, zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*