Firma Ranbaxy wycofuje w USA popularny Lipitor, bo jest w nim szkło

W generycznej wersji znanego leku przeciwcholesterolowego Lipitor (atorwastatyna) znaleziono szkło. Indyjska spółka farmaceutyczna Ranbaxy wycofuje w USA partie produkowanego przez siebie środka.

Firma Ranbaxy dobrowolnie wycofuje kilkadziesiąt partii tabletek atorwastatyny w dawkach 10-, 20- i 40-mg w różnych opakowaniach. „Partie leku, których to dotyczy, mogą zawierać obce substancje (odłamki szkła, mniejsze niż milimetr)” – wyjaśnia firma na swojej stronie internetowej. Jak pisze kanadyjski portal Canadabusiness.com, rzecznik Ranbaxy Chuck Caprariello nie odpowiedział na pytania ani nie podał żadnych dodatkowych informacji poza oświadczeniem na stronie internetowej firmy.

Lipitor był najlepiej sprzedającym się lekiem na świecie, opracowanym przez koncern Pfizer. Jego sprzedaż przynosiła amerykańskiemu koncernowi 10 mld dolarów rocznie, zanim rok temu wygasł jego patent.

Władze amerykańskie wahały się przed przyznaniem Ranbaxy prawa produkcji pierwszej tzw. generycznej wersji (czyli zamiennika) Lipitora, obawiając się, czy firma spełni wymogi norm produkcyjnych w USA. Indyjski koncern był jednak jednym z pierwszych producentów, którzy uzyskali zgodę na produkcję Lipitoru w USA.

Informacja o wycofaniu z rynku leku spowodowała spadek wartości akcji firmy Ranbaxy o średnio 3 procenty.

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że kłopoty z Lipitorem dołączyły do problemów, z którymi w ostatnich tygodniach boryka się FDA próbując wycofać z rynku wszystkie skażone sterydy pochodzące z laboratorium w  Massachusetts wywołujące grzybicze zapalenie opon mózgowych. Dotychczas 29 osób zmarło, a w całym kraju zainfekowanych zostało ponad 400 pacjentów.

tz

 

Categories: Zdrowie

Comments

 1. znachor
  znachor 25 listopada, 2012, 19:47

  ….żaden lek nie zastąpi zwykłej mieszanki ziołowej wypitej profilaktycznie…wtedy nie trzeba chodzić po lekarzach by wynajdowali choroby i bogacili się na zbędnych badaniach. Najlepszym lekarzem jest matka natura i to z niej trzeba korzystać.

  Reply this comment
  • Mada_Faka
   Mada_Faka 26 listopada, 2012, 07:47

   pewnie jakis belkt miksowany w pralce zwany nefra polecasz tak? 🙂 i na pewno ciebie wyleczyl, teraz jak ktos ma nowotwor powinien podrzec recepty i udac sie do dystrybutora i za kilka stowek wy jego wyleczycie – wszystko w mysl zasady- nikt cie tak nie wyd(wyrece red..)ma jak rodak

   Reply this comment
 2. Kasica
  Kasica 26 listopada, 2012, 12:17

  mada faka nikt nie mowi tutaj o nefra czy innych cudach polecanych na tym rynku ale prawda jest ze w leczeniu chorych chodzi glownie o kasiore a nie o wyleczenie

  Reply this comment
  • Mada_Faka
   Mada_Faka 26 listopada, 2012, 17:21

   co chcesz powiedziec – ze lekarze i farmaceuci stowrzeni sa i istnieja nie zeby ludziom pomagac ale ich ograbiac z ich pieniedzy? jesli tak to ja osobiscie sie z tym nie zgadzam. nie zgadzam sie rowniez z tymi ktorzy namawiaja do odstawiania lekow w zamian za ziolowe miksturki. ja bardziej wierze lakarzowi niz jakiemus chicagowskiemu gargamelowi mieszajacemu w kociolku ziolka i sprzedajac za kosmiczne pieniadze.
   p.s’
   popatrz na post do ktorego sie odnosilem zeby zauwazyc iz jest mowa o mieszankach ziolowych a ze ja akurat posluzylem sie najwiekszym przekretem ostatnich dwoch lat jakim jest nefra to inna sprawa

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*