FDA utrwala mit magicznej pigułki

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków we wtorkowym głosowaniu dopuściła do obrotu rynkowego nowy lek o nazwie Qsymia. Środek ten ma pomóc Amerykanom w walce z nadwagą. Istnieją jednak obawy o powodowane przez niego skutki uboczne.

fot. wiki commons/ W USA na chorobliwą otyłość cierpi aż 30 proc. społeczeństwa

W lutym odbyło się pierwsze głosowanie nad dopuszczeniem leku Qsymia do użytku. Wówczas środek ten funkcjonował jeszcze pod nazwą Qnexa. Testy wykazały, że stosowanie środku wytwarzanego przez firmę Vivus pomaga w utracie nawet do 10 proc. masy ciała. Członkowie ciała doradzającego FDA niemal jednogłośnie opowiedzieli się za dopuszczeniem leku do sprzedaży. Przeciwnych było zaledwie 2 uprawnionych do głosowania.

Po otrzymaniu rekomendacji od ciała doradzającego FDA we wtorek poinformowała opinię publiczną, że nowy lek wspomagający odchudzanie już wkrótce trafi na rynek.

Decyzja ta spotkała się z dużą falą krytyki – wielu niezależnych ekspertów obawia się możliwych skutków ubocznych, jakie wywoła lek Qsymia. Doktor Gerard Mullin z Johns Hopkins School of Medicine w Baltimore ostrzega: „Obawiam się, że kolejny lek mający pomóc Amerykanom w walce z nadwagą utrwali stereotyp magicznej pastylki. Walka z nadwagą wyłącznie za pomocą leków nie rozwiązuje faktycznego źródła problemu”.

Badania społeczne potwierdzają od lat, że nadwaga to w USA jedna z najpoważniejszych chorób. Aż 1/3 Amerykanów boryka się z chorobliwą otyłością, która przyczyniła się do nabycia przez nich wielu chronicznych chorób, takich jak np. choroby serca, artretyzm czy cukrzyca.

Qsymia to lek składający się z dwóch środków dopuszczonych przez FDA do użytku. Mowa o fenterminie (środek pobudzający, który zmniejsza apetyt) oraz topiramat (stosowany w leczeniu migreny i epilepsji).

Sam producent leku, firma Vivus gorąco podkreśla, że lek Qsymia musi być stosowany w połączeniu z odpowiednią dietą i ćwiczeniami.

Istnieje również wiele obaw co do skutków ubocznych powodowanych przez długotrwałe stosowanie leku Qsymia. Warto wspomnieć, że jego producent już w 2010 roku wnioskował o pozwolenie na dystrybucję rynkową preparatu, jednak spotkał się wówczas z odmową ze strony FDA. W uzasadnieniu agencja wyjaśniła, że skład leku mógłby przyczynić się do wywołania groźnych chorób serca, wad genetycznych płodu i powodować problemy z koncentracją u pacjentów.

AS

Categories: Zdrowie

Comments

  1. Katarzyna
    Katarzyna 18 lipca, 2012, 16:48

    Zawsze są skutki uboczne,niech przestaną tyle zrec a wezmą sie za ćwiczenia-ktore są najlepszym lekarstwem!!!ale oczywiście Amerykanie wola cos łatwiejszego,

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*