Eksperci: ponad 6 mln Polaków cierpi na przewlekłe choroby płuc

Eksperci: ponad 6 mln Polaków cierpi na przewlekłe choroby płuc

Ponad 6 mln Polaków cierpi na przewlekłe choroby płuc, którym towarzyszy obturacja, tj. zwężenie oskrzeli. Co najmniej połowa z nich o tym nie wie i nie leczy się, a przez to funkcja ich układu oddechowego systematycznie się pogarsza – alarmują eksperci.

Jak wskazują badania epidemiologiczne – objawy astmy występują u ok. 4 mln osób w Polsce, z czego połowa nie ma postawionej diagnozy i nie leczy się, natomiast na POChP chorują ok. 2 mln, przy czym u 75-80 proc. nie jest ona zdiagnozowana.

„Choroby układu oddechowego nie są problemem epidemiologicznym o mniejszym znaczeniu niż schorzenia kardiologiczne czy onkologiczne, ale problemem równorzędnym” – podkreśla prof. Bolesław Samoliński, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Specjalista zwraca uwagę, że zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroby oddechowe są trzecią przyczyną zgonów ludzi – za chorobami układu krążenia i nowotworami. Jednak, jeśli wziąć pod uwagę, że najczęstszą przyczyną zgonów z powodów nowotworowych jest rak płuca, schorzenia te faktycznie zajmują drugą pozycję. (PAP)

fot.Calleamanecer/Wikipedia

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*