Do walki ze stresem

Do walki ze stresem

Istnieje duża różnica między “jedzeniem, które poprawia nastrój” a “jedzeniem, które uspokaja”. Dlatego bardzo ważnym jest, by wiedzieć, które wybrać w obliczu silnego stresu. Zamiast sięgać po ciężkie tłuste produkty, które wydają się przynosić emocjonalny komfort (zawsze tylko na chwilę), zdecydowanie lepiej wybierać lżejsze opcje. A oto sprawdzone i zdrowe „poprawiacze nastroju”:

1. Zielone warzywa liściaste

Ich spożywanie, zwłaszcza tych bogatych w kwas foliowy, przyczynia się do zwiększenia produkcji dopaminy – neuroprzekaźnika dobrego samopoczucia, który na dodatek uspakaja.

2. Indyk

Mięso indycze jest bogate w tryptofan, który wywołuje senność, ale równocześnie wzmaga poczucie szczęścia i produkcję serotoniny. Ten sam efekt można osiągnąć, jedząc jajka i soczewicę.

3. Łosoś

Obecne w łososiu w dużych ilościach nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 neutralizują hormon stresu. Na Oregon State University odkryto, że u studentów medycyny, którzy przyjmowali suplementy omega-3, poziom niepokoju i lęku był o 20 proc. niższy niż u tych, którzy takich suplementów nie przyjmowali.

4. Nerkowce (cashews)

Orzechy te dostarczają sporych ilości cynku. Niski poziom tego minerału jest powiązany ze zwiększonym niepokojem i depresją. Innym produktem bogatym w cynk są ostrygi.

Dorota Feluś

fot.Meditations/pixabay.com

Categories: Zdrowie
Tags: stres, zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*