Debata PAP: Polacy piją wciąż za mało płynów

fot.stokpic/pixabay.com

fot.stokpic/pixabay.com

Polacy wypijają wciąż zbyt mało płynów, na dodatek nie te, które należy. O tym, jakie są tego przyczyny i jak to zmienić będą rozmawiać w śrdodę lekarze, dietetycy, przedstawiciele instytutów i urzędów podczas debaty „Woda na zdrowie!” zorganizowanej przez PAP.

Podczas spotkania po raz pierwszy przedstawione zostaną wyniki raportu TNS Polska „Napoje wśród Polaków”. Wynika z niego, że 95 proc. naszych rodaków wie, że woda to najzdrowszy sposób nawodnienia organizmu. Jednak nie przekłada się to na codzienne nawyki żywieniowe. Za mało płynów każdego dnia wypija 59 proc. kobiet i aż 78 proc. mężczyzn. Tylko 50 proc. badanych wie, ile należy ich wypijać.

Statystyczny Polak wypija zaledwie 1,6 litra płynów dziennie, mniej niż zalecają specjaliści. Sięgamy po nie najczęściej między posiłkami, wypijamy wtedy prawie 40 proc. płynów, z jakich korzystamy w ciągu całego dnia. 25 proc. płynów wypijamy podczas obiadu, natomiast w trakcie śniadania i kolacji jedynie odpowiednio 6 i 10 proc.

56 proc. badanych sądzi, że wypija właściwą ilość wody w ciągu dnia. Jednak woda stanowi jedynie 28 proc. wszystkich wypijanych dziennie płynów. Nie zdajemy sobie sprawy, że to ona najlepiej nawadnia organizm i jest jedynym płynem bez górnego limitu spożycia, który może pokryć 100 proc. naszego zapotrzebowania.

Najczęściej sięgamy po napoje ciepłe, takie jaka kawa i herbata, które stanowią 43 proc. całodziennego spożycia płynów. Często wypijamy napoje słodkie, stanowią one aż 49 proc. dziennego spożycia. Tak właśnie często postępują dzieci. Codziennie wypijają wystarczającą ilość płynów, jednak aż 60 proc. tego, co wypijają stanowią słodkie płyny (zawierające naturalne cukry lub dosładzane).

Wiele jest wciąż nieporozumień, mitów i przesądów dotyczących spożywania wody. Przykładowo, dość powszechna jest opinia, że dzieci nie lubią pić czystej wody. Eksperci twierdzą, że jeśli rodzice będą ją podawać w drugim półroczu życia malucha (wraz z żywnością uzupełniającą), to chętnie będą ją piły. Nie należy tylko dodawać do wody glukozy.

Nerki są w stanie przefiltrować około 1 litra płynów na godzinę. Nie można jedynie wypijać zbyt dużo płynów w krótkim czasie, np. 5 litrów w ciągu godziny. Wypijanie np. 2 litrów dziennie nie jest zatem dla organizmu zbyt dużą ilością.

O tym wszystkim i wielu innych zagadnieniach będą rozmawiać podczas debaty: prof. dr hab. Halina Weker z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, prof. dr hab. Janusz Książyk z Kliniki Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych Centrum Zdrowia Dziecka, dr n. med. Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, dr inż. Katarzyna Okręglicka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, psycholog Centrum Zdrowia Dziecka Justyna Korzeniewska oraz przedstawiciel TNS Polska Michał Rogowski.

Uczestnicy debaty będą próbowali odpowiedzieć m.in. na pytania czy woda gazowana jest zdrowsza od niegazowanej? Czy warto popijać posiłki wodą? Co najlepiej nawadnia organizm? Czy woda może wypłukiwać minerały z organizmu? Czy picie wody pomaga w odchudzaniu? Jaką wodę powinny pić kobiety w ciąży i karmiące piersią, a jaką małe dzieci? (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*