Czuj się młodo

Czuj się młodo

Człowiek, który czuje się młodziej niż wynika to z jego metryki urodzenia, ma młodszy mózg. Według grupy koreańskich uczonych to, na ile lat czuje się człowiek, jest „wiekiem subiektywnym” i może się on różnić od wieku chronologicznego. Główna autorka badania Jeanyung Chey i jej zespół poszukiwali związku między wiekiem subiektywnym a starzeniem się mózgu, wykorzystując do tego celu skany MRI. Podczas testów mierzono objętość substancji szarej w różnych regionach mózgów 68 zdrowych osób w wieku od 59 do 84 lat. Uczestnicy odpowiadali również na pytania, czy czują się starsi czy młodsi niż wynosi ich rzeczywisty wiek oraz jak postrzegają swój stan zdrowia. Badacze oceniali także ich możliwości kognitywne.

Skany MRI pokazały większe ilości substancji szarej w kluczowych regionach mózgu u uczestników eksperymentu, którzy oświadczyli, że czują się młodziej niż wskazywałaby na to metryka. Osoby te także wypadły znacznie lepiej na testach pamięci, a swoje zdrowie oceniły jako lepsze niż średnie i rzadziej raportowały depresyjne symptomy niż ci, którzy oświadczyli, że czują, iż mają więcej lat niż w rzeczywistości. Badacze powiedzieli, że nie wiedzą na pewno, czy zaobserwowane przez nich cechy mózgu są odpowiedzialne za wiek subiektywny, ale wyrazili przekonanie, że osoby, które stwierdziły, że czują się młodziej, prowadziły aktywne życie fizyczne i psychiczne, co z pewnością przyczyniło się do dobrego stanu ich mózgów.

Guru w dziedzinie medycyny holistycznej i klasycznej, dr Andrew Weil uważa, że odkrycie wyjaśnia, dlaczego niektórzy ludzie czują się młodziej a inni starzej, niż wskazuje na to ich metryka.

– Starzejemy się każdego dnia i ilość przeżytych lat ma mniejszy wpływ na zdrowie niż sposób, w jaki sposób je przeżywamy – powiedział, dodając, że starzenie się z gracją sprawia, że życie nabiera większej wartości i przynosi więcej satysfakcji, podobnie jak z upływem czasu lepszego smaku nabierają wino, whiskey i ser.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

 

fot.123RF Stock Photos

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*