Czekolada dobra na mózg

Czekolada dobra na mózg

To świetna wiadomość dla miłośników czekolady− uczeni z międzynarodowej grupy badawczej (z Australii, Stanów Zjednoczonych i Luksemburga) odkryli, że czekolada wpływa bardzo korzystnie na mózg. Stwierdzili, że osoby, które jadły czekoladę co najmniej raz w tygodniu osiągały lepsze wyniki w testach neuropsychologicznych niż te, które czekolady nie jadły wcale.

Co więcej, u tych (z grupy 968 uczestników), którzy w trakcie eksperymentu spożywali najwięcej czekolady, stwierdzono poprawę pamięci wzrokowo-przestrzennej i abstrakcyjnego rozumowania. Podobnego efektu nie zaobserwowano u uczestników, którzy jedli mniej lub wcale nie jedli czekolady. Naukowcy teoretyzują, że za poprawę funkcji mózgu odpowiadają flawanole (antyoksydanty) w czekoladzie. Wcześniej stwierdzono, że te właśnie związki poprawiają przepływ krwi.

Wciąż pozostaje do zbadania kwestia ilości i rodzaj czekolady, jaką powinno spożywać się, by poprawić pamięć i abstrakcyjne rozumowanie. Dr Andrew Weil – znany ekspert w dziedzinie medycyny holistycznej – radzi zjadać każdego dnia dwie kostki gorzkiej czekolady, która zawiera co najmniej 70 proc. kakao.

Dorota Feluś

fot.AlexanderStein/pixabay.com

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*