Ćwicz, by dłużej żyć

Ćwicz, by dłużej żyć

Chcesz wydłużyć sobie życie? Wprowadź na stałe do swojego rozkładu zajęć regularne ćwiczenia o umiarkowanym wysiłku. Aktywność fizyczna jest korzystna nie tylko dla sylwetki, ale dla umysłu i ducha. Co więcej, pomaga utrzymać w dobrym stanie, a nawet poprawić układ krążenia, redukuje ryzyko zapadnięcia na cukrzycę i chorobę Alzheimera, dodaje energii, sprzyja zdrowej wadze ciała i wartościowemu wypoczynkowi, pomaga opanować niezdrowy stres, a nawet może zlikwidować depresję.

Dlaczego więc wiele osób nie ćwiczy?

Ludzie zawsze potrafią znaleźć wymówki, by się nie ruszać, ale tak naprawdę nie ma powodu, by tego nie robić. By osiągnąć wszystkie wymienione wcześniej korzyści wystarczy 30 minut umiarkowanej aktywności aerobowej co najmniej cztery razy w tygodniu, z czego co najmniej dwa dni należy poświęcić na trening siłowy i ćwiczenia rozciągające.

Wydaje się, że najtrudniej jest zacząć

Można zawrzeć pakt z przyjaciółmi na codzienny intensywny spacer, albo zapisać się do klubu, a tam umówić się z osobistym trenerem, który sporządzi dla nas plan. Można też wypożyczyć DVD z nagraniami treningów lub zapisać się na zajęcia w internecie (wybór jest ogromny, a wiele klas oferowanych jest za darmo). Warto spróbować różnych form ćwiczeń, by zorientować się, które najlepiej pasują do naszej osobowości. Tylko ekscytujące zajęcia sprawią, że będziemy chętnie do nich wracać.

Dorota Feluś

fot.AlexVan/pixabay.com

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*