Co szósty pacjent cierpi przez błędy szpitali

Błędy lekarskie i wypadki, do których dochodzi w szpitalach nadal drogo kosztują amerykańskich pacjentów – wynika z badania przeprowadzonego w latach 2002-2007, którego wyniki opublikowano w czwartek w czasopiśmie medycznym “New England Journal of Medicine”.

fot. Co szósty pacjent doznaje w szpitalu uszczerbku na zdrowiu

Zdobyte podczas pobytu w szpitalu infekcje, błędy lekarskie oraz powikłania będące następstwem badań diagnostycznych czy leczenia przyczyniają się do śmierci 180 tys. pacjentów w ciągu roku – wynika z danych Biura Inspektora Generalnego Departamentu Zdrowia. Program ubezpieczenia zdrowotnego Medicare płaci za niesolidność szpitali do 4,4 mld rocznie.

Z analizy kart 2,300 pacjentów 10-ciu przypadkowo wybranych szpitali w Północnej Karolinie, Christopher Landrigan, jeden z autorów badania, wywnioskował, że 18 proc. pacjentów doznało uszczerbku na zdrowiu przez błędy szpitalne, a komplikacjom u dwóch trzecich pacjentów można było zapobiec. Blisko 3 proc. pacjentów doznało trwałego urazu, np. mózgu. W 2,5 proc. przypadków pacjenci zmarli.

Do głównych problemów zalicza się na przykład doprowadzenie do nadmiernego krwawienia pacjenta podczas operacji, kłopoty z oddychaniem w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu czy upadki powodujące zwichnięcia stawów i uszkodzenie nerwów.

Landrigan dodał, że nic nie wskazuje na to by sytuacja ulegała poprawie, gdyż nie przyjęto żadnych strategii w celu polepszenia opieki zdrowotnej. Jednocześnie rekomenduje wprowadzenie komputerowej rejestracji danych pacjentów (którą obecnie posiada jedynie 17 proc. szpitali) czy skrócenie wielogodzinnych zmian pielęgniarek. W szpitalu Michigan, w których od trzech lat wprowadzono specjalne listy kontrolne, liczbę zakażeń krwioobiegu u pacjentów zredukowano niemal do zera.

– Z drugiej strony poprosić lekarza o podwójne sprawdzenie jakiejś informacji nikogo nie obraża. Każdy może się pomylić – przekonuje Lucian Leape, analityk polityki zdrowotnej z Uniwersytetu Harvarda. Dodaje, że liczy się współpraca całego grona lekarskiego w danym szpitalu i efektywność pracy w zespole – samo polepszenie organizacji pracy sytuacji nie zmieni.

as (Reuters, Inf. wł.)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*