Chroniąc dziąsła chronimy serce

Chroniąc dziąsła chronimy serce

Ci, którzy nie myją zębów i nie korzystają z nitki dentystycznej, narażają na choroby nie tylko swoje zęby i dziąsła. Badania naukowe sugerują, że bakterie, które wywołują stany zapalne dziąseł, mogą również prowadzić do miażdżycowego stwardnienia tętnic (lub pogorszyć już istniejący stan chorobowy). Niestety choroba tętnic przyczynia się do zawałów serca i udarów. By zapobiec czarnemu scenariuszowi warto:

– używać nitki dentystycznej co najmniej raz dziennie, na przykład zaraz po umyciu zębów rano lub wieczorem. Nitkę należy wprowadzić także pod linię dziąseł, by oczyścić powierzchnię zębów. Podczas wizyty w gabinecie dentystycznym można poprosić asystentkę stomatologa, by pokazała jak prawidłowo używać nitki. Eksperci zalecają, by stosować nitkę niewoskowaną

– przy każdej okazji myć ręce i masować dziąsła czubkami palców. Dziąsła można też stymulować przy pomocy zaokrąglonej drewnianej wykałaczki (czyścić nią pod linią dziąseł)

– przy bólu dziąseł zmieszać wodę utlenioną z oczyszczoną sodą i otrzymaną w ten sposób pastą posmarować je, wykorzystując do tego szczoteczkę do mycia zębów. Miksturę zostawić na dziąsłach na kilka minut, a następnie ją spłukać

– do płukania ust stosować gorzknik kanadyjski (zioło Indian północno-amerykańskich − łac. hydrastis canadensis, ang. goldenseal)

– czyścić zęby i dziąsła w gabinecie dentystycznym dwa razy w roku i nie bagatelizować żadnego śladu infekcji w ustach.

Dorota Feluś

fot.pololofreack30/pixabay.com

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*