By uniknąć kaca

By uniknąć kaca

W czasie karnawału najpowszechniej występującą dolegliwością jest kac. Jedynym lekiem na niego jest, oczywiście, abstynencja, ale nie chodzi przecież o to, by wyrzekac się alkoholu, ale by pić go umiejętnie i z umiarem. A gdy już przydarzy się jego nadużycie, którego skutkiem są przykre dolegliwości, można zastosować kilka wypróbowanych metod, by je zminimalizować.

kac

fot.Nik Frey/Wikipedia

Oto one:

– przed imprezą, na której będziemy pić alkohol, należy się dobrze wyspać, bowiem zmęczony organizm gorzej radzi sobie z zatruciem alkoholowym, prowadzącym do kaca.

– przed wyjściem z domu dobrze jest zjeść sycący posiłek, najlepiej tłusty z dodatkiem produktów mlecznych, które niwelują skutki działania alkoholu.

– warto „na deser” łyknąć dobrą multiwitaminę z mikroelementami

– w trakcie imprezy nie należy mieszać alkoholi, a już na pewno alkoholi wysokoprocentowych z piwem i szampanem, gdyż zawarty w nich dwutlenek węgla potęguje kaca

– dobrze jest odstawić papierosy, ponieważ dodatkowo zatrują one przeciążony alkoholem organizm

– w trakcie imprezy należy jak najwięcej się ruszać to jest tańczyć, a nawet chodzić, ponieważ alkohol metabolizowany jest efektywniej w trakcie ruchu

– idealnie jest przepijać drinki szklanką wody, można także siegnąć po napoje energetyzujące bezkofeinowe (zawarte w nich cukry i ich pochodne pomagają rozłożyć alkohol)

– unikać picia „na wyścigi”, bo to powali z nóg najsilniejsze osoby

– przed udaniem się na nocny spoczynek wypić jak najwięcej wody, co uzupełni płyny wypłukane przez alkohol i pozwoli organizmowi na szybszy powrót do równowagi

 

Gdyby mimo zastosowania się do powyższych rad i tak dopadł nas kac, można spróbować zminimalizować jego skutki, sięgając po:

– cukry (łyżeczka miodu, osłodzona woda, owoce), które przyspieszą metabolizm pozostałego w organizmie alkoholu

– jajecznicę, a do tego kefir lub wodę spod ogórków

– kawę z cytryną

– aspirynę

Uwaga! – sięganie po alkohol, zgodnie z zasadą „klin klinem”, nie jest absolutnie wskazane.

Dorota Feluś

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*