By pozbyć się nadwagi

By pozbyć się nadwagi

Początek wiosny to dobry okres, by zrzucić kilka zbędnych funtów. Osoby, które próbują to zrobić, powinny przede wszystkim unikać mrożonych posiłków oferowanych przez firmy specjalizujące się w dietach i same przygotowywać sobie posiłki. Najlepiej, gdy będą się one składać głównie z warzyw, owoców, ryb i produktów zbożowych. Takie produkty nie tylko wypełnią żołądek, dając poczucie sytości, ale przyspieszą przemianę materii i dostarczą organizmowi wielu cennych składników odżywczych. Warto zainwestować przede wszystkim w następujące produkty:
– Jarmuż (kale)
To ciemne, zielone warzywo liściaste dostarcza sporej ilości błonnika, żelaza i wapnia. Około jedna jego szklanka (w postaci surowej i posiekanej) zawiera zaledwie 35 kalorii.
– Fasola
Ze względu na wysoką zawartość białka zapobiega skokom poziomu insuliny w organizmie, które często sprawiają, że gromadzi on nadmierną tkankę tłuszczową.
– Jagody
Są dobrym źródłem antyoksydantów i błonnika (3,5 g błonnika w szklance). Nie tylko wypełniają żołądek, ale przyspieszają metabolizm.
– Łosoś
Łosoś dziko żyjący jest wspaniałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i jako taki może poprawić tzw. wrażliwość insulinową, a w rezultacie wspomóc budowę mięśni. Im więcej mięśni, tym więcej kalorii jest spalanych.
– Płatki owsiane
Ważne by były to płatki tradycyjne, a nie ekspresowe, które pozbawione są najważniejszych dla zdrowia elementów. Stanowią świetne źródło błonnika. Poza tym idealnie wypełniają żołądek, sprawiając, że po ich spożyciu człowiek przez długi okres czasu nie odczuwa głodu.
– Quinoa
To zdrowa alternatywa dla białego ryżu. Wypełnia żołądek dzięki sporej zawartości błonnika i białka.
– Jabłka
To niskokaloryczny sposób na zaspokojenie głodu. Jabłka zawierają antyoksydanty, które mogą pomóc w zapobieganiu tzw. syndromu metabolicznego, którego oznaką jest nadmierna tkanka tłuszczowa na brzuchu.
– Pasta z mąki gryczanej
W przeciwieństwie do zwykłego makaronu z białej mąki, makaron z mąki gryczanej jest bogaty w błonnik, a co więcej, zawiera sporo białka. To sprawia, że zaspokaja głód szybko, więc zjada się go mniej niż makaronu “białego”.
– Oliwa z oliwek i awokado
Obydwa produkty zawierają bardzo zdrowe dla serca nienasycone kwasy tłuszczowe, które sprawiają, że człowiek szybciej staje się syty oraz przyczyniają się do utrzymania insuliny na niskim i stałym poziomie.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

 

fot.pompi/pixabay.com

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*