By poprawić jakość treningu

By poprawić jakość treningu

Jakość wysiłku fizycznego – bez względu na to, czy jesteśmy oddanymi miłośnikami sportu, czy tylko niedzielnymi gośćmi klubu fitness – zależy od ilości snu w nocy, stopnia nawodnienia organizmu i paliwa, którego dostarczamy mu w postaci pokarmu. By podczas ćwiczeń osiągnąć pełny potencjał, warto wprowadzić do diety następujące produkty:

–  płatki owsiane na energię

Powszechnie wiadomo, że najlepszy posiłek przed ćwiczeniami powinien zawierać jak najwięcej węglowodanów, które dostarczą organizmowi energii. Nie wszystkie jednak węglowodany są korzystne. W miejsce białego pieczywa czy makaronów, które zamiast zenergetyzować, w końcowym rozrachunku osłabią, warto wprowadzić węglowodany złożone. Wśród nich prym wiodą płatki owsiane. Ich trawienie, ze względu na obecność sporych ilości betaglukanu i błonnika, trwa stosunkowo długo, co pozwala w czasie wysiłku utrzymać na stałym poziomie cukier we krwi i energię.

– kawę na wytrzymałość

Choć kawa nie jest pierwszym napojem jaki przychodzi do głowy gdy myślimy o wysiłku fizycznym, wypicie jej przed ćwiczeniami z pewnością zwiększy naszą wytrzymałość. Nie trzeba martwić się, że może to spowodować odwodnienie organizmu, ponieważ jak zapewnia American College of Sports Medicine, kofeina nie jest wcale głównym problemem w tej kwestii. Oczywiście nie zaszkodzi, a wręcz pomoże, równoczesne wypicie odpowiedniej ilości wody.

– sok z buraków na kondycję
Badania naukowe wykazały, że regularne picie soku z buraków obniża ciśnienie krwi, zwiększa przepływ krwi i poprawia osiągnięcia sportowe. To ostatnie jest wynikiem tego, że sok z buraków wspomaga proces dotlenienia mięśni, poprawiając tym samym wytrzymałość w trakcie wysiłku fizycznego. W ramach jednego eksperymentu odkryto, że gdy sportowcy wypili 16 uncji soku z buraka, byli w stanie jechać na rowerze 20 proc. dłużej.

– łososia na budowę mięśni
Ta faworyzowana przez dietetyków ryba zawiera mnóstwo wysokiej jakości chudego białka, które wspomoże proces naprawy tkanki mięśniowej po intensywnych ćwiczeniach. Dodatkowo, proces ten wesprze duża ilość zawartej w łososiu witaminy D.

– imbir na powstrzymanie stanów zapalnych
Po ciężkim treningu bolą wszystkie mięśnie. Ból często powstrzymuje nas przed rozwinięciem pełnego potencjału podczas treningu. W takich przypadkach warto sięgnąć po imbir, który według badań naukowych zmniejsza intensywność bólu, sztywność stawów i opuchliznę.

Dorota Feluś

fot.iha31/pixabay.com

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*