Botoks pogromca zmarszczek i…emocji

To, że wstrzykiwanie botoksu redukuje mimikę twarzy, wiedzą wszystkie poddające się temu zabiegowi osoby. Kolejne wyniki badań prowadzą jednak do większego przełomu – okazuje się, że botoks skutecznie minimalizuje również odczuwanie emocji. Wyniki swoich badań naukowcy opublikowali w czerwcowym wydaniu czasopisma „Emotion”.

Botoks to nic innego jak jad kiełbasiany wstrzykiwany, by wygładzać zmarszczki – tymczasowo paraliżuje mięśnie, które je powodują. Jednak, jak wynika z badań, paraliż przerzuca się także na emocje.

Naukowcy chcieli dowieść i potwierdzić wysunięta niegdyś tezę, że mimika twarzy wpływa na odczuwanie emocji. Oznaczałoby to, że ograniczone ruchy mięśni twarzy prowadzą do osłabienia doświadczeń emocjonalnych.

Jak wyjaśnia Joshua Davis, psycholog z Barnard College w Nowym Jorku, wszystko sprowadza się do braku reakcji mózgu na określone doświadczenia. – Osoba po zabiegu botoksowym niby tak samo odczuwa smutek, gdy widzi przykrą scenę na ekranie siedząc w kinie, jednak ograniczona reakcja mięśni twarzy powoduje, że do mózgu dotrze mniej informacji zwrotnej o odczuwanych emocjach. W ten właśnie sposób można przeprowadzać testy badające czy ekspresja twarzy może przekazywać sygnały zwrotne do mózgu i wpływać na emocje.

Joshua Davis wspólnie z Ann Senghas z Barnard College przeprowadzili eksperyment. Grupie badanej pokazano wzruszający materiał filmowy przed i po zabiegu botoskowym. Zaś grupie kontrolnej pokazano taki sam materiał przed i po aplikacji Restylane – wypełniacza, który kształtuje powierzchnię skóry i nadaje jej objętość, ale nie ogranicza ruchów mięśni twarzy.

Różnice w reakcji na film między grupami okazały się znaczące. Osoby, u których zastosowano botoks „przejawiały wysoki spadek w intensywności odczuwanego doświadczenia”.

W praktyce oznacza to, że wykonanie grymasu uśmiechu może rzeczywiście uszczęśliwiać. Więc może czasem warto trochę pogimnastykować buzię…

AS (MSNBC)

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*