Bolączki pływaków

Bolączki pływaków

Latem, gdy mamy więcej kontaktu z wodą, często doświadczamy tzw. ucha pływaka, kataru czy swędzących oczu. Oto kilka porad dla spędzających dużo czasu w wodzie.

Zapchane uszy

Przypadłość „ucho pływaka” objawia się bólem lub uczuciem obecności wody w uchu. Można sobie z nią poradzić w stosunkowo prosty sposób. Przy pojawieniu się pierwszych symptomów należy zmieszać równe ilości białego octu i spirytusu do odkażania (ang. rubbing alcohol) i wlać do buteleczki z kroplomierzem. Następnie wlać do bolącego ucha cały kroplomierz mieszanki, po czym zatkać je na godzinę wacikiem, by płyn nie wyciekł. Zabieg można powtarzać kilka razy dziennie. Ocet ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, a spirytus do odkażania usunie wodę i umożliwi jej odparowanie.

Katar po pływaniu

Po pływaniu, zwłaszcza w basenie, może pojawić się katar. To skutek działania związków chemicznych, jakie wprowadza się do wody w basenach. Substancje te niszczą błony śluzowe w nosie. Warto zmieszać połowę szklanki wody źródlanej z 1/4 łyżeczki soli morskiej i 15 kroplami jeżówki purpurowej (echinacea), po czym po dwie krople mieszanki wpuścić do każdej dziurki w nosie (oczywiście, odchylić przy tym głowę do tyłu). Sól z morskiej wody oczyści nos z zalegającego w nim chloru lub alergenów, a jeżówka pomoże zlikwidować stan zapalny. Płyn, który spłynie do ust, należy wypluć.

Swędzące oczy

Co zrobić, gdy po pływaniu czujemy swędzenie i pieczenie oczu? Według dermatologów najpierw należy je przepłukać solą fizjologiczną. W międzyczasie włożyć na pół godziny do zamrażalnika ogórek. Po wyjęciu pokroić go i położyć po jednym plastrze na każdym oku. Zimno złagodzi symptomy, a sam ogórek zniweluje stan zapalny.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

 

fot.pxhere.com

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*